Portal Pszczelarski

Linia pszczół cau: M

Na obrazku: Linia pszczół cau: M. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska cau M M

Linia pszczół cau: M

Pszczoła kaukaska linii M występuje w naszym kraju stosunkowo rzadko. Pochodzi od importowanej pszczoły kaukaskiej populacji machurskiej. Jej największe zalety to łagodność, pracowitość i mała rojliwość. Dobrze znosi też nienajlepsze warunki pogodowe i pożytkowe.

Pszczoły kaukaskie linii M mają szare ubarwienie, zarówno matki, jak i robotnice i trutnie. U niektórych osobników może pojawiać się żółte ubarwienie na dwóch pierwszych tergitach, jednak nie jest to cecha dziedziczna, ani taka, na której podstawie można rozpoznać pszczoły akurat tej linii. Te zażółcenia nie są też dziedziczne – robotnice pochodzące od matki z zażółconymi tergitami niekoniecznie będą wyglądały podobnie.

Pszczoła kaukaska linii M odznacza się bardzo dużą miodnością. Zawdzięcza to swojej pracowitości oraz zbieraniu wszelkich możliwych pożytków. Tak samo dobrze zbiera nektar z pożytków wczesną wiosną, jak i późnym latem. W przypadku braku roślin wysoce miododajnych, zbiera nektar ze wszystkich innych dostępnych w pobliżu roślin lub wyszukuje pożytki na większym obszarze. Pszczoły omawianej linii są bardzo łagodne – dobrze trzymają się plastrów podczas przeglądów, nie denerwują się i nie latają wtedy wokół ula. Są spokojne nawet podczas kiepskiej pogody czy przy okresowym braku pożytków. Mogą się denerwować, kiedy pszczelarz podczas przeglądów będzie je zanadto odymiał. Stają się wtedy niespokojne i mogą zrobić się agresywne. Warto więc prowadzić prace przy ulu podczas ładnej słonecznej pogody, bez używania dymu.

Pszczoła kaukaska linii M gromadzi w ulu znaczne ilości pyłku, ma też skłonności do kitowania przede wszystkim obszaru wokół gniazda. Plastry z miodem sklepią wyłącznie na mokro. Jest mało rojliwa i wyjątkowo rzadko wchodzi w nastrój rojowy. Jeśli jednak już się on pojawi, można je szybko i bezproblemowo z niego wyprowadzić, bez żadnych strat. Jeśli pożytki są bardzo obfite, pszczoły wykazują skłonność do ograniczania matki w czerwieniu. 

Opracowano na podstawie: 
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt 

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5447

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Kurczak teriyaki z miodem

Bigos z miodem

Domowa musztarda z miodem