Linia pszczół cau: M

Na obrazku: Linia pszczół cau: M. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg
Linia pszczół cau: M
Pszczoła kaukaska linii M występuje w naszym kraju stosunkowo rzadko. Pochodzi od importowanej pszczoły kaukaskiej populacji machurskiej. Jej największe zalety to łagodność, pracowitość i mała rojliwość. Dobrze znosi też nienajlepsze warunki pogodowe i pożytkowe.
Pszczoły kaukaskie linii M mają szare ubarwienie, zarówno matki, jak i robotnice i trutnie. U niektórych osobników może pojawiać się żółte ubarwienie na dwóch pierwszych tergitach, jednak nie jest to cecha dziedziczna, ani taka, na której podstawie można rozpoznać pszczoły akurat tej linii. Te zażółcenia nie są też dziedziczne – robotnice pochodzące od matki z zażółconymi tergitami niekoniecznie będą wyglądały podobnie.
Pszczoła kaukaska linii M odznacza się bardzo dużą miodnością. Zawdzięcza to swojej pracowitości oraz zbieraniu wszelkich możliwych pożytków. Tak samo dobrze zbiera nektar z pożytków wczesną wiosną, jak i późnym latem. W przypadku braku roślin wysoce miododajnych, zbiera nektar ze wszystkich innych dostępnych w pobliżu roślin lub wyszukuje pożytki na większym obszarze. Pszczoły omawianej linii są bardzo łagodne – dobrze trzymają się plastrów podczas przeglądów, nie denerwują się i nie latają wtedy wokół ula. Są spokojne nawet podczas kiepskiej pogody czy przy okresowym braku pożytków. Mogą się denerwować, kiedy pszczelarz podczas przeglądów będzie je zanadto odymiał. Stają się wtedy niespokojne i mogą zrobić się agresywne. Warto więc prowadzić prace przy ulu podczas ładnej słonecznej pogody, bez używania dymu.
Pszczoła kaukaska linii M gromadzi w ulu znaczne ilości pyłku, ma też skłonności do kitowania przede wszystkim obszaru wokół gniazda. Plastry z miodem sklepią wyłącznie na mokro. Jest mało rojliwa i wyjątkowo rzadko wchodzi w nastrój rojowy. Jeśli jednak już się on pojawi, można je szybko i bezproblemowo z niego wyprowadzić, bez żadnych strat. Jeśli pożytki są bardzo obfite, pszczoły wykazują skłonność do ograniczania matki w czerwieniu.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 5332
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Zgnilec amerykański znów atakuje. W Bełchatowie ustalono obszar zapowietrzony 2023
Część Bełchatowa objęta obszarem zapowietrzonym Edyta Glebocki

Wandalizm w jednej z pasiek w Krotoszynie 2023
3 rodziny nie przeżyją Edyta Glebocki

Konsumenci powinni wspierać lokalnych pszczelarzy
Sabine Schütze przekonuje do zakupu miodu od lokalnych pszczelarzy Edyta Glebocki

Ryglice przyjazne pszczołom
W Ryglicach zasadzono ponad 300 roślin miododajnych Łukasz Jaje

Suplementy diety pochodzące z rosyjskich pasiek - przepisy Antoniny Shakshiny
Poznaj przepisy z Rosji na cudowne produktu Krzysztof Dębski

Pszczelarze z Eisenberg martwią się coraz większymi infekcjami wśród pszczół 2023
Rozmowy pszczelarzy trwają Edyta Glebocki

AFD przegrało proces o naruszanie konstytucji w bawarskim referendum Ratujmy pszczoły 2023
AFD przegrało, pszczoły górą Edyta Glebocki
