Portal Pszczelarski

Linia pszczół cau: KPW

Na obrazku: Linia pszczół cau: KPW. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska cau KPW KPW

Linia pszczół cau: KPW

Pszczoła kaukaska linii KPW to długowieczna pszczoła o bardzo łagodnym usposobieniu. Jest bardzo dobra do zbierania wczesnych pożytków, między innymi rzepaku. Świetnie sprawdza się zarówno w pasiekach dużych, nastawionych na jak największy zbiór, jak i niewielkich gospodarstwach pasiecznych.

Pszczoła kaukaska linii KPW jest ciemnoszara – barwę tę mają zarówno matki, jak i robotnice. Niektóre pszczoły mogą mieć zażółcony pierwszy tergit, jednak zażółcenie u matki nie oznacza, że taką samą cechę będą miały pochodzące od niej robotnice. Pszczoły tej linii należą do bardzo łagodnych i bezproblemowych. Nie mają skłonności do rojliwości, nie są też agresywne. Na ich nastrój nie wpływa ani chwilowy brak pożytku, ani gwałtowna zmiana pogody na gorszą – wietrzną czy deszczową. Prace przy ulu nie wymagają wielu przygotowań – pszczoły dobrze trzymają się ramek i nie spływają z nich. Nie jest dobrym pomysłem używanie podkurzacza. Zbyt dużo dymu może nagle zwiększyć ruchliwość pszczół, staną się niespokojne i mogą atakować.

Zimowanie omawianej linii pszczół może przebiegać różnie, w zależności od siły rodziny. Bardzo silne rodziny zimują bardzo dobrze i szybko na wiosnę dochodzą do pełnej siły. Zużywają średnie ilości zapasów pokarmu. Natomiast rodziny słabsze mogą być po zimie mocno osypane, wtedy trzeba odpowiednio ścieśnić gniazdo, aby osłabiona przez zimę rodzina szybciej doszła do pełnej siły.

Pszczoły kaukaskie linii KPW gromadzą zapasy miodu w nadstawkach oraz na plastrach bocznych w gnieździe. Zbierają też bardzo duże ilości pyłku, który przechowują praktycznie w całym gnieździe, także w pobliżu czerwiu. Miód sklepią na mokro. Są bardzo wydajne, szczególnie na wczesnych, rzepakowych pożytkach. Pszczoły KPW to bardzo dobra, długo żyjąca i wydajna linia. Pszczelarze, którzy prowadzą prawidłową gospodarkę pasieczną, nie mają powodów do jakichkolwiek narzekań.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 5427

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia