Linia pszczół cau: KPW
Linia pszczół cau: KPW
Pszczoła kaukaska linii KPW to długowieczna pszczoła o bardzo łagodnym usposobieniu. Jest bardzo dobra do zbierania wczesnych pożytków, między innymi rzepaku. Świetnie sprawdza się zarówno w pasiekach dużych, nastawionych na jak największy zbiór, jak i niewielkich gospodarstwach pasiecznych.
Pszczoła kaukaska linii KPW jest ciemnoszara – barwę tę mają zarówno matki, jak i robotnice. Niektóre pszczoły mogą mieć zażółcony pierwszy tergit, jednak zażółcenie u matki nie oznacza, że taką samą cechę będą miały pochodzące od niej robotnice. Pszczoły tej linii należą do bardzo łagodnych i bezproblemowych. Nie mają skłonności do rojliwości, nie są też agresywne. Na ich nastrój nie wpływa ani chwilowy brak pożytku, ani gwałtowna zmiana pogody na gorszą – wietrzną czy deszczową. Prace przy ulu nie wymagają wielu przygotowań – pszczoły dobrze trzymają się ramek i nie spływają z nich. Nie jest dobrym pomysłem używanie podkurzacza. Zbyt dużo dymu może nagle zwiększyć ruchliwość pszczół, staną się niespokojne i mogą atakować.
Zimowanie omawianej linii pszczół może przebiegać różnie, w zależności od siły rodziny. Bardzo silne rodziny zimują bardzo dobrze i szybko na wiosnę dochodzą do pełnej siły. Zużywają średnie ilości zapasów pokarmu. Natomiast rodziny słabsze mogą być po zimie mocno osypane, wtedy trzeba odpowiednio ścieśnić gniazdo, aby osłabiona przez zimę rodzina szybciej doszła do pełnej siły.
Pszczoły kaukaskie linii KPW gromadzą zapasy miodu w nadstawkach oraz na plastrach bocznych w gnieździe. Zbierają też bardzo duże ilości pyłku, który przechowują praktycznie w całym gnieździe, także w pobliżu czerwiu. Miód sklepią na mokro. Są bardzo wydajne, szczególnie na wczesnych, rzepakowych pożytkach. Pszczoły KPW to bardzo dobra, długo żyjąca i wydajna linia. Pszczelarze, którzy prowadzą prawidłową gospodarkę pasieczną, nie mają powodów do jakichkolwiek narzekań.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 5427
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!