Linia pszczół cau: KP
Linia pszczół cau: KP
Pszczoła kaukaska linii KP została zapoczątkowana w wyniku importu pszczoły kaukaskiej z Krasnej Polany. Jest bardzo lubiana przez pszczelarzy ze względu na wiele pozytywnych cech. Produkuje duże ilości miodu praktycznie na każdych pożytkach, wykorzystując nawet pojedyncze rośliny.
Pszczoły kaukaskie linii KP są szare, zarówno matki, jak i robotnice oraz trutnie. Są bardzo miodne, zbierają duże ilości nektaru na każdym rodzaju pożytków, zarówno wczesną wiosną, jak i późnym latem. W przypadku braku pożytków w najbliższej okolicy pasieki potrafią samodzielnie znaleźć nowe, miododajne źródła. Dobrze wykorzystują nawet najmniejsze źródła pożytku. Świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku intensywnej gospodarki, nastawionej na jak największą produkcję, jak i w amatorskiej hodowli w niewielkiej, hobbystycznej pasiece.
Pszczoły omawianej linii są bardzo łagodne i spokojne. Podczas przeglądów nie schodzą z plastrów i nie wymagają używania podkurzacza. Jednak warto prace przy ulu wykonywać w ładne, słoneczne i ciepłe dni – podczas brzydkiej, wietrznej pogody mogą być niespokojne i nieco agresywne. Wtedy trzeba obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie, gdyż nie tolerują gwałtownych czy nieprzemyślanych ruchów. Prace przy pszczołach tej linii w wietrzną pogodę powinni wykonywać jedynie doświadczeni pszczelarze. Osoby początkujące powinny zaczekać, dopóki pogoda nie ustabilizuje się.
Pszczoły kaukaskie linii KP produkują duże ilości miodu, przynoszą też do ula spore ilości pyłku, szczególnie w okresie od wczesnej do późnej wiosny. Gromadzą go w różnych częściach ula. Miód sklepią na mokro. Wykazują też tendencję do silnego kitowania różnych elementów wewnątrz ula. W przypadku dużych ilości pożytków ograniczają matkę w czerwieniu. Pszczoły są nierojliwe, a gdy pojawi się nastrój rojowy, można je z niego wyprowadzić przy zastosowaniu prostych metod. Wiosną stosunkowo szybko wracają do pełnej siły rodziny, dzięki czemu intensywnie pracują już na wczesnych pożytkach.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 10234
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!