Portal Pszczelarski

Linia pszczół cau: KBrz

Na obrazku: Linia pszczół cau: KBrz. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska cau KBrz KBrz

Linia pszczół cau: KBrz

Pszczoła kaukaska linii KBrz tworzy silne rodziny, które najlepiej wykorzystują pożytki późne. Pszczoły mają doskonałe właściwości użytkowe i biologiczne, są bardzo miodne i świetnie wykorzystują pożytki pojawiające się późno.

Pszczoły linii KBrz mają jednolitą szarą barwę, ale zdarzają się też rodziny, które są wyjątkowo ciemne i połyskujące w świetle. Niektóre matki mogą też mieć zażółcony pierwszy tergit, jednak nie jest to cecha dziedziczona przez pochodzące od nich robotnice. Pszczoły linii KBrz zimują różnie, w zależności od siły rodziny. Silna rodzina zniesie zimowlę dobrze, natomiast słaba, nieprzygotowana rodzina w zimie zapewne się osypie. Pszczoły tej linii kiepsko też zimują na pokarmie z domieszką miodu – wtedy na wiosnę cierpią na biegunkę, co znacznie opóźnia i tak ich późny rozwój. Mała dynamika rozwoju wiosennego sprawia, że bardzo często pszczoły linii KBrz są krzyżowane międzyrasowo z krainkami lub pszczołami norweskimi.

Rodziny linii KBrz osiągają średnią siłę. Są bardzo miodne, lubią wykorzystywać pożytki późne lub takie, które są trudno dostępne. Nastrój rojowy występuje bardzo rzadko, a jeśli już się pojawi, można go szybko zniwelować poprzez poszerzenie gniazda. Pszczoły gromadzą miód w gnieździe, a jeśli skończy się miejsce, zaczynają nadbudowywać plastry. Zbierają też dużo pyłku, który gromadzą na bocznych plastrach gniazda, a jeśli pojawi się nadmiar, rozlokowują go wśród czerwiu. Pszczoły linii KBrz mają tendencję do silnego kitowania gniazda, przede wszystkim przed zimą. W przypadku bardzo obfitego pożytku pszczoły ograniczają matki w czerwieniu.

Linia KBrz to pszczoły spokojne i łagodne, zwłaszcza podczas słonecznej pogody i przy dużej dostępności pożytku. Podczas przeglądu gniazda dobrze trzymają się plastrów i zajmują się pracą. Jeśli jednak pszczelarz użyje zbyt dużo dymu, pszczoły zaczną uciekać i mogą stać się nieco agresywne.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 6238

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Historia pasieki rodzinnej Netczuków