Linia pszczół car: Zosia
Linia pszczół car: Zosia
Pszczołą kraińska linii Zosia wykazuje wysokie właściwości użytkowe i biologiczne. Jest bardzo miodna i świetnie sprawdza się zarówno w dużych gospodarstwach pasiecznych, nastawionych na intensyfikację produkcji, jak i w niewielkich przydomowych pasiekach. Linia Zosia została wyselekcjonowana z pszczół importowanych w latach 70-tych i 90-tych z Rumunii.
Pszczoły kraińskie linii Zosia są ciemnoszare, mają też wyraźne jasnoszare paski włosków na tergitach. W niektórych rodzinach mogą pojawiać się pojedyncze osobniki, które mają na tergitach żółte przebarwienia. Pszczoły omawianej linii zimują dobrze, wykorzystując średnie ilości pokarmu, na wiosnę osypują się w stopniu niewielkim i odznaczają się wczesnym i dobrym rozwojem. W pełni wykorzystują wszystkie pożytki znajdujące się w pobliżu pasieki. Jeśli obfitych pożytków jest zbyt mało, zbierają nektar nawet z roślin słabo wydajnych miodowo. Doskonale sprawdzają się w warunkach mało obfitych pożytków. Zebrany miód najczęściej gromadzą na dwóch, trzech skrajnych ramkach oraz w nadstawkach, a pyłek równomiernie układają na plastrach. W ulu gniazdo od miodni jest bardzo wyraźnie oddzielone.
Pszczoły linii Zosia tworzą duże i silne rodziny. Zbieraczki pracują na pożytkach także wtedy, gdy spadnie temperatura lub gdy pada niewielka mżawka. Pszczoły są łagodne i spokojne, a także łatwe w obsłudze. Po otwarciu ula pszczoły na plastrach są dość ruchliwe, jednak po lekkim odymieniu uspokajają się i dobrze trzymają na plastrach. Nie wykazują zachowań agresywnych i złośliwych nawet podczas długotrwałej przerwy w pożytkach czy gdy panuje gorsza pogoda. Pszczoły linii Zosia są nierojliwe, bardzo rzadko zdarza im się nastrój rojowy. Charakterystyczną cechą linii Zosia jest dość duża odporność na grzybicę wapienną. Ma to związek z zachowaniami higienicznymi pszczół, które utrzymują ul w czystości i pozbywają się na bieżąco osobników martwych lub chorego czerwiu.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 4191
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!