Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: T

Na obrazku: Linia pszczół car: T. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car T T

Linia pszczół car: T

Pszczoła kraińska linii T została wyselekcjonowana z linii pszczół importowanych z Austrii. Specjalizuje się w wykorzystaniu pożytków średnich oraz późnych, szczególnie spadzi. Pszczoły linii T są bardzo miodne i świetnie sprawdzą się w każdej pasiece, zarówno dużej, jak i niewielkiej.

Pszczoły linii T są najbardziej wyrównaną linią pszczół kraińskich. Wykorzystują wszystkie rodzaje pożytków dostępnych na obszarze ich lotów. Tworzą rodziny silne i bardzo silne. Doskonale znoszą zimowlę, wykorzystując niewielkie ilości pokarmu. Na wiosnę osypują się w stopniu niewielkim i bardzo szybko powracają do pełnej siły rodziny. Gdy pożytki na danym obszarze są bardzo silne, u pszczół linii T występuje ograniczanie matek w czerwieniu. Wiosną w ulu gniazdo jest bardzo wyraźnie oddzielone od miodni. Jednak matka przed okresem składania jaj dokładnie obchodzi cały ul i składa jaja w wolnych komórkach, bez względu na to, w jakim miejscu się one znajdują.

Pszczoły linii T są bardzo pracowite, miodne i plenne, dobrze trzymają się plastrów, choć są przy tym dość ruchliwe. Mają wysoko rozwinięte zachowania higieniczne – dokładnie sprzątają gniazdo, usuwając z niego martwy lub zniekształcony chorobowo czerw. Są dość odporne na występowanie chorób pszczół. Pszczoły kraińskie linii T należą do wyjątkowo spokojnych i łagodnych. Spokój ten zachowują nawet podczas przerw w pożytkach oraz przy nieciekawej, wietrznej pogodzie. Przeglądy ula należy jednak wykonywać w ładne, słoneczne dni. Używanie podkurzacza nie jest potrzebne – pszczoły po otwarciu ula nadal zajmują się swoją pracą, nie spływają po ramkach i nie zbierają się do lotu. Są dość łatwe w obsłudze, mogą je hodować zarówno doświadczeni pszczelarze, jak i tacy, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z pszczołami. Linia T może być użytkowana zarówno w gospodarstwach towarowych, jak i w amatorskich, niedużych pasiekach.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2884

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Zostań bohaterem pszczół

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę