Linia pszczół car: SK
Linia pszczół car: SK
Pszczoła kraińska linii SK świetnie sprawdzi się w każdej pasiece. Jest bardzo miododajna, plenna i doskonale radzi sobie w warunkach pożytkowych i klimatycznych w różnych regionach naszego kraju.
Pszczoły linii SK są szaro ubarwione, dotyczy to zarówno matek, jak i robotnic oraz trutni. U niektórych osobników mogą występować rudawe tergity, nie jest to jednak cecha dziedziczna. Wykorzystują różne rodzaje pożytku, w zależności od jego dostępności na danym terenie. Pszczoły omawianej linii bardzo dobrze zimują przy wykorzystaniu niewielkich ilości zapasów. Na wiosnę osyp jest nieduży, a pszczoły mają dużą dynamikę rozwoju. Szybko powracają do pełnej siły rodziny i natychmiast rozpoczynają loty pożytkowe.
Rojliwość pszczół linii SK jest średnia, czyli nastrój rojowy zdarzać się może. Kiedy się pojawi, należy go rozładować poprzez dokarmienie (jeśli przyczyną jest chwilowy brak pożytku) lub powiększenie gniazda (gdy przyczyną nastroju rojowego jest zbyt ciasne gniazdo). Jeżeli pojawia się długotrwała przerwa w pożytku, matki po pewnym czasie automatycznie przerywają czerwienie.
Pszczoły kraińskie linii SK są bardzo łagodne i spokojne. Dobrze trzymają się ramek. Przeglądy w ulu można wykonywać praktycznie zawsze, bez względu na porę dnia czy pogodę. Nawet, gdy nie ma słońca i jest wietrznie, pszczoły linii SK nie wykazują jakichkolwiek oznak agresji czy złośliwości. Omawiana linia może być hodowana zarówno przez doświadczonych pszczelarzy, jak i amatorów, którzy dopiero zaczynają ćwiczyć się w sztuce pszczelarskiej.
Pszczoła SK jest bardzo miodna, produkuje duże ilości miodu bez względu na pogodę. Ma też wysoce rozwinięte zachowania higieniczne – utrzymuje porządek w gnieździe i dba o to, by nie znajdowały się w nim martwe osobniki czy czerw wykazujący porażenie jakąś chorobą. Dzięki temu jest to linia bardzo żywotna i odporna na występowanie chorób pszczół.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 8489
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!