Linia pszczół car: R
Linia pszczół car: R
Pszczoła kraińska linii R zalecana jest przede wszystkim do pasiek wędrownych, które zapewnią jej stały pożytek na odpowiednim poziomie. W hodowli stacjonarnej pszczoła może radzić sobie nieco gorzej, wtedy zalecane jest ograniczanie matek w czerwieniu.
Pszczoła linii R ma ciemnobrązowe powłoki chitynowe, charakteryzujące się delikatnym połyskiem. W populacji tych pszczół mogą pojawiać się osobniki z mocno widocznymi paskami na odwłokach, nie jest to jednak cecha dziedziczna. Pszczoła linii R musi mieć w pobliżu stały pożytek na odpowiednim poziomie. Jeśli występują braki i pszczoła nie ma gdzie zbierać nektaru, niemal automatycznie zaczyna wytwarzać się w ulu nastrój rojowy. Linia ta wymaga też terminowego zmniejszania gniazda w celu dostosowania go do siły rodziny. Pszczoła R zalecana jest dla doświadczonych pszczelarzy, którzy umiejętnie radzą sobie z dość trudnymi pszczołami. Nie jest dobrym pomysłem wybieranie tych pszczół przez początkujących pszczelarzy.
Pszczoła linii R tworzy bardzo duże i silne rodziny. Wykorzystuje praktycznie każdy rodzaj pożytków, od wczesnych do bardzo późnych. Dobrze zimuje, wykorzystując średnie ilości pokarmu, bardzo słabo osypuje się na wiosnę. Po zimie rodziny bardzo szybko powracają do pełnej siły. Pszczoły linii R są bardzo plenne, wymagają prowadzenia intensywnej gospodarki pasiecznej. Produkują duże ilości miodu, chętnie przechodzą do nadstawek i kolejnych korpusów w ulach. Linię R bardzo często wykorzystuje się do wychowu matek oraz do produkcji mleczka pszczelego, pyłku i wosku.
Pszczoła odznacza się wysoką zdrowotnością, nie jest podatna na choroby, utrzymuje duży porządek w ulu i szybko pozbywa się martwego lub zmienionego chorobowo czerwiu i innych potencjalnych czynników chorobowych. W warunkach obfitego pożytku pszczoła linii R jest spokojna, łagodna, dobrze trzyma się plastrów i nie sprawia problemu podczas przeglądu ula i innych prac w pasiece.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 4246
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!