Linia pszczół car: PWJOT
Linia pszczół car: PWJOT
Pszczoła kraińska linii PWJOT wywodzi się z pszczół sprowadzanych z Węgier. Została uzyskana z rezerwy genetycznej Instytutu Pszczelnictwa w Puławach. Pszczoła tej linii tworzy silne, pracowite rodziny, które wykazują się dużą miodnością. Świetnie sprawdzi się przede wszystkim w tych pasiekach, które są nastawione na jak największą produkcję miodu towarowego.
Pszczoła PWJOT ma charakterystyczny wygląd – ciemny oskórek i bardzo jasne włoski. Wykorzystuje wszystkie rodzaje pożytków, od wczesnych do późnych. W przypadku braku pożytków intensywnych, zbiera nektar z każdej nektarującej rośliny. Produkuje duże ilości miodu towarowego.
Pszczoła kraińska linii PWJOT doskonale nadaje się do pasiek prowadzących gospodarkę intensywną. Bardzo dobrze zimuje, a po zimie osypuje się w niewielkim stopniu. W sezonie zimowym wykorzystuje średni ilości pokarmu. Na wiosnę bardzo szybko rodziny wracają do pełnej siły, dzięki czemu mogą dobrze wykorzystywać nawet bardzo wczesne pożytki. Pszczoła PWJOT utrzymuje duży porządek w gnieździe, usuwając z niego wszelkie zanieczyszczenia i obiekty, które mogłyby być zagrożeniem dla rodziny.
Omawiana linia pszczół jest mało lub średnio rojliwa, bardzo rzadko wchodzi w nastrój rojowy. Jeśli jednak nastrój rojowy się pojawi, można pszczoły z niego wyprowadzić przy wykorzystaniu najprostszych metod. Pszczoła PWJOT ma łagodne i spokojne usposobienie. Nie wykazuje zachowań agresywnych nawet podczas przerwy w pożytkach lub przy kiepskiej, wietrznej pogodzie. Przeglądy najlepiej przeprowadzać podczas ciepłych, słonecznych dni. Po otwarciu ula pszczoły dobrze trzymają się plastrów, nie odlatują i nie wykazują oznak niepokoju. Warto jednak pamiętać, że nie lubią zbyt dużych ilości dymu, dlatego podkurzacz należy stosować z umiarem. Nadmiar dymu może spowodować skutek odwrotny od zamierzonego, zamiast pszczoły uspokoić, zacznie je denerwować.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 6391
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!