Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: PWJOT

Na obrazku: Linia pszczół car: PWJOT. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jp

linia pszczół pszczoła kraińska car PWJOT PWJOT

Linia pszczół car: PWJOT

Pszczoła kraińska linii PWJOT wywodzi się z pszczół sprowadzanych z Węgier. Została uzyskana z rezerwy genetycznej Instytutu Pszczelnictwa w Puławach. Pszczoła tej linii tworzy silne, pracowite rodziny, które wykazują się dużą miodnością. Świetnie sprawdzi się przede wszystkim w tych pasiekach, które są nastawione na jak największą produkcję miodu towarowego. 

Pszczoła PWJOT ma charakterystyczny wygląd – ciemny oskórek i bardzo jasne włoski. Wykorzystuje wszystkie rodzaje pożytków, od wczesnych do późnych. W przypadku braku pożytków intensywnych, zbiera nektar z każdej nektarującej rośliny. Produkuje duże ilości miodu towarowego.

Pszczoła kraińska linii PWJOT doskonale nadaje się do pasiek prowadzących gospodarkę intensywną. Bardzo dobrze zimuje, a po zimie osypuje się w niewielkim stopniu. W sezonie zimowym wykorzystuje średni ilości pokarmu. Na wiosnę bardzo szybko rodziny wracają do pełnej siły, dzięki czemu mogą dobrze wykorzystywać nawet bardzo wczesne pożytki. Pszczoła PWJOT utrzymuje duży porządek w gnieździe, usuwając z niego wszelkie zanieczyszczenia i obiekty, które mogłyby być zagrożeniem dla rodziny.

Omawiana linia pszczół jest mało lub średnio rojliwa, bardzo rzadko wchodzi w nastrój rojowy. Jeśli jednak nastrój rojowy się pojawi, można pszczoły z niego wyprowadzić przy wykorzystaniu najprostszych metod. Pszczoła PWJOT ma łagodne i spokojne usposobienie. Nie wykazuje zachowań agresywnych nawet podczas przerwy w pożytkach lub przy kiepskiej, wietrznej pogodzie. Przeglądy najlepiej przeprowadzać podczas ciepłych, słonecznych dni. Po otwarciu ula pszczoły dobrze trzymają się plastrów, nie odlatują i nie wykazują oznak niepokoju. Warto jednak pamiętać, że nie lubią zbyt dużych ilości dymu, dlatego podkurzacz należy stosować z umiarem. Nadmiar dymu może spowodować skutek odwrotny od zamierzonego, zamiast pszczoły uspokoić, zacznie je denerwować.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 6391

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Omlet z ananasem, czekoladą i miodem

Serniczki z malinami i miodem

Banan w cieście