Linia pszczół car: Prima
Linia pszczół car: Prima
Pszczoła kraińska linii Prima jest bardzo miodna w trakcie całego sezonu pszczelarskiego. Wykazuje zaawansowane cechy użytkowe i biologiczne. Świetnie radzi sobie nawet w trudnych warunkach pożytkowych i klimatycznych. Sprawdzi się zarówno w dużych gospodarstwach pasiecznych, produkujących miód towarowy, jak i w niewielkich przydomowych pasiekach.
Linia Prima została wyselekcjonowana z pszczół kraińskich importowanych z Niemiec oraz z linii Sklenar. Pszczoły tej linii są średniej wielkości, mają jasne ubarwienie i są mało ruchliwe, za to bardzo pracowite. Pszczoły kraińskie linii Prima wykorzystują wszystkie pożytki, jakie w ciągu sezonu pszczelarskiego pojawiają się wokół pasieki. Z równie wysoką skutecznością zbierają nektar wczesną wiosną i późnym latem. Oprócz miodu, w ulach gromadzą także spore ilości pyłku.
Pszczoły linii Prima bardzo dobrze znoszą zimowlę, bez względu na to, czy zima jest długa i łagodna, czy krótka i mroźna. Podczas zimowania wykorzystują średnie ilości zapasów, a na wiosnę osypują się w stopniu niewielkim. Charakteryzują się wczesnym i dynamicznym rozwojem wiosennym, szybko wracają do pełnej siły. Tworzą bardzo silne rodziny, które świetnie radzą sobie w trudnych warunkach pożytkowych i pogodowych. Przy wczesnowiosennych pożytkach mają skłonność do ograniczania matek w czerwieniu.
Linia Prima jest nierojliwa. Pszczoły wyjątkowo rzadko wchodzą w nastrój rojowy, z którego bardzo łatwo można je wyprowadzić przy użyciu prostych metod pszczelarskich. Są łagodne i spokojne, dobrze trzymają się plastrów podczas przeglądów. Nie wykazują oznak agresji czy złośliwości nawet podczas kiepskiej, pochmurnej pogody czy w okresie chwilowego braku pożytków. Są łatwe w obsłudze, dlatego idealnie nadają się dla początkujących pszczelarzy. Przegląd ula przy ciepłej, słonecznej pogodzie można wykonywać nawet bez konieczności używania podkurzacza.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 38553
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!