Linia pszczół car: Pogórska (Cb)
Linia pszczół car: Pogórska (Cb)
Pszczoła kraińska linii Pogórska została wyselekcjonowana z bardzo dobrej populacji pszczół występujących na obszarze Pogórza Tatrzańskiego. Pszczoły tej linii są silne, bardzo miodne i doskonale radzą sobie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.
Pszczoły kraińskie linii Pogórska są średniej wielkości, wszystkie osobniki (matki, robotnice i trutnie) mają szare ubarwienie. Omawiana linia pszczół jest dostosowana do zbierania nektaru na pożytkach średnio wczesnych oraz późnych, także spadziowych. Wyprodukowany miód pszczoły linii Pogórska składają zarówno w gnieździe, jak i w nadstawce. Są bardzo miodne, zbierają miód ze wszystkich pożytków dostępnych w zasięgu ich lotów, nie tylko z roślin wybitnie miododajnych.
Pszczoły linii Pogórska dobrze zimują, wykorzystując w sezonie zimowym średnie ilości pokarmu. Wiosenny osyp jest niewielki. Dobrze znoszą nawet mroźne i przedłużające się zimy. Jednak po zimie rodzina potrzebuje sporo czasu, aby powrócić do pełnej siły. Tempo rozwoju tej linii jest umiarkowane, pełnię rozwoju osiąga dopiero w połowie maja. Z tego też powodu nie zbiera bardzo wczesnych pożytków. Na wiosnę rodziny linii Pogórska najczęściej nie potrzebują ścieśniania gniazda, aby powrócić do pełnej siły.
Pszczoły linii Pogórska są mało rojliwe, a jeśli nastrój rojowy się pojawia, można je z niego bardzo łatwo wyprowadzić. Mają skłonność do cichej wymiany matek. W silnych rodzinach zakładają miseczki matecznikowe, które jednak nie są zaczerwiane. Pszczoły gromadzą bardzo duże ilości pyłku, który składują w pobliżu gniazda oraz na skrajnych plastrach w ulu. Mają łagodne i spokojne usposobienie, nie wykazują tendencji do agresji. Nie są wrażliwe na zmiany pogody. Przeglądy najlepiej jednak wykonywać w ciepłe i słoneczne dni. Po otwarciu ula i wyjęciu plastrów, pszczoły dobrze się na nich trzymają i nie spływają z nich ani nie wzbijają się w powietrze.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 7416
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!