Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Pogórska (Cb)

Na obrazku: Linia pszczół car: Pogórska (Cb). Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Pogórska Pogórska car Cb Cb

Linia pszczół car: Pogórska (Cb)

Pszczoła kraińska linii Pogórska została wyselekcjonowana z bardzo dobrej populacji pszczół występujących na obszarze Pogórza Tatrzańskiego. Pszczoły tej linii są silne, bardzo miodne i doskonale radzą sobie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Pszczoły kraińskie linii Pogórska są średniej wielkości, wszystkie osobniki (matki, robotnice i trutnie) mają szare ubarwienie. Omawiana linia pszczół jest dostosowana do zbierania nektaru na pożytkach średnio wczesnych oraz późnych, także spadziowych. Wyprodukowany miód pszczoły linii Pogórska składają zarówno w gnieździe, jak i w nadstawce. Są bardzo miodne, zbierają miód ze wszystkich pożytków dostępnych w zasięgu ich lotów, nie tylko z roślin wybitnie miododajnych.

Pszczoły linii Pogórska dobrze zimują, wykorzystując w sezonie zimowym średnie ilości pokarmu. Wiosenny osyp jest niewielki. Dobrze znoszą nawet mroźne i przedłużające się zimy. Jednak po zimie rodzina potrzebuje sporo czasu, aby powrócić do pełnej siły. Tempo rozwoju tej linii jest umiarkowane, pełnię rozwoju osiąga dopiero w połowie maja. Z tego też powodu nie zbiera bardzo wczesnych pożytków. Na wiosnę rodziny linii Pogórska najczęściej nie potrzebują ścieśniania gniazda, aby powrócić do pełnej siły.

Pszczoły linii Pogórska są mało rojliwe, a jeśli nastrój rojowy się pojawia, można je z niego bardzo łatwo wyprowadzić. Mają skłonność do cichej wymiany matek. W silnych rodzinach zakładają miseczki matecznikowe, które jednak nie są zaczerwiane. Pszczoły gromadzą bardzo duże ilości pyłku, który składują w pobliżu gniazda oraz na skrajnych plastrach w ulu. Mają łagodne i spokojne usposobienie, nie wykazują tendencji do agresji. Nie są wrażliwe na zmiany pogody. Przeglądy najlepiej jednak wykonywać w ciepłe i słoneczne dni. Po otwarciu ula i wyjęciu plastrów, pszczoły dobrze się na nich trzymają i nie spływają z nich ani nie wzbijają się w powietrze.

Opracowano na podstawie: 
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt 

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 7416

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Racuchy z bananami i miodem

Miodowa owsianka

Placki bananowo-owsiane z miodem

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową