Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: PA

Na obrazku: Linia pszczół car: PA. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car PA PA

Linia pszczół car: PA

Pszczoła kraińska linii PA została wyselekcjonowana z pszczół importowanych z Austrii. Doskonale radzi sobie w warunkach klimatycznych i pożytkowych całej Polski. Pszczoły tej linii mają wysoko rozwinięte cechy biologiczne i użytkowe, dzięki czemu posiadanie ich w pasiece zawsze przynosi dobre efekty.

Pszczoła kraińska linii PA świetnie radzi sobie z wykorzystaniem różnych pożytków, zarówno bardzo wczesnych, jak i późnych (np. wrzos czy spadź). Najlepiej sprawdzi się na terenach zróżnicowanych pożytkowo, wtedy można mieć pewność, że będzie miała co zbierać od wczesnej wiosny do jesieni. W przypadku braku obfitych pożytków zbiera nektar ze wszystkich dostępnych w pobliżu roślin. Pszczoły omawianej linii można hodować zarówno w dużych gospodarstwach towarowych, jak i w niewielkich amatorskich pasiekach.

Pszczoły linii PA doskonale zimują, choć nie wymagają znaczących przygotowań do zimowli – rodziny przed zimą są po prostu silne. W sezonie zimowym zużywają niewielkie ilości zapasów, a na wiosnę osypują się w stopniu niewielkim. Charakteryzują się bardzo dużą dynamiką wiosennego rozwoju i bardzo szybko powracają do pełnej siły. Tworzą silne rodziny, odznaczające się skutecznością w miodobraniu, plennością i pracowitością. Przy bardzo silnych pożytkach mają nieznaczną skłonność do ograniczania matek w czerwieniu.

Pszczoły kraińskie linii PA są łatwe w obsłudze, spokojne i łagodne. Nie wykazują oznak agresji nawet przy braku pożytków czy przy złej pogodzie. Są dość ruchliwe, jednak bardzo dobrze trzymają się plastrów. Podczas przeglądu ula siedzą na ramkach, nie spływają z nich ani nie odlatują. Mogą być niespokojne, gdy pszczelarz użyje zbyt dużo dymu z podkurzacza. Pszczoły linii PA zachowują w ulu porządek i na bieżąco usuwają z niego osobniki martwe lub zmieniony chorobowo czerw. Dzięki temu zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób na rodzinę, która pozostaje w ulu.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3120

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Irlandzkie bułeczki owsiane z miodem

Różano-orkiszowy torcik naleśnikowy z miodem

Ogórki z miodem

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

XXV Biesiada u Bartnika

III Miodobranie pod Zamkiem w Tarnowicach Starych

Konferencja Pszczelarska w Brzesku 2017