Linia pszczół car: Niw
Linia pszczół car: Niw
Pszczoła kraińska linii Niw zalecana jest w szczególności do niewielkich, przydomowych pasiek. Jest wysoce miodna, spokojna i łatwa w obsłudze. Bez obaw mogą pszczoły linii Niw hodować nawet początkujący pszczelarze.
Pszczoła linii Niw ma szaro-ziemiste chitynowe powłoki, na których lekko zaznaczają się paski w kolorze jasnoszarym. Pszczoły tej linii tworzą rodziny o średniej sile. Dobrze znoszą zimowlę, przy wykorzystaniu średniej ilości pokarmu. Osyp na wiosnę nie jest zbyt duży, jednak pszczoły potrzebują nieco więcej czasu, by powrócić do pełnej siły. Ich wiosenny rozwój jest nieco opóźniony w porównaniu do pszczół innych linii.
Pszczoła linii Niw doskonale wykorzystuje wszystkie pożytki, zarówno wczesne, jak i późniejsze. Zbiera nektar i pyłek z roślin ogrodowych i polnych. Ma dużą wydajność miodową i jest bardzo pracowita. Niezbyt chętnie przechodzi do nadstawek. Matki linii Niw intensywnie czerwią, ale pszczoły nie mają tendencji do rojenia się. Gdy nastrój rojowy jednak się pojawi, można go bardzo łatwo opanować przy zastosowaniu podstawowych metod pszczelarskich. Pszczoły tej linii mają dużą tendencje do gromadzenia mleczka pod larwami, bardzo dobrze odbudowują plastry, gromadzą też duże ilości pyłku, który układają równomiernie w plastrach. Gdy pożytek jest bardzo obfity, pszczoły linii Niw ograniczają matkę w czerwieniu.
Pszczoła kraińska linii Niw wykazuje sporo zachowań higienicznych, utrzymuje porządek w ulu i na bieżąco sprząta z gniazda wszystkie martwe osobniki czy czerw wykazujący oznaki porażenia jakąś chorobą. Pszczoły spokojne i łagodne, nie wykazują zachowań agresywnych zarówno w przypadku chwilowego braku pożytków, jak i podczas kiepskiej, wietrznej pogody. Podczas przeglądów są spokojne, dobrze się trzymają plastrów, nie wzbijają się w powietrze ani nie spływają z ramek. Przeglądy można wykonywać bez konieczności odymiania ula.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 5143
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!