Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Nieska

Na obrazku: Linia pszczół car: Nieska. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Nieska Nieska

Linia pszczół car: Nieska

Pszczoła kraińska linii Nieska produkuje bardzo duże ilości miodu. Wykazuje bardzo dobre cechy użytkowe i biologiczne. Świetnie radzi sobie na terenie całej Polski, w różnych warunkach pożytkowych oraz klimatycznych.

Pszczoły kraińskie linii Nieska mają jasną barwę w odcieniach szarości i brązu. Na tergitach mają bardzo wyraźnie zaznaczone filcowe pierścienie. Bardzo dobrze wykorzystują niemal każdy rodzaj pożytków, jakie znajdują się w pobliżu pasieki. Równie dobrze zbierają miód wczesną wiosną, jak i późnym latem. Zbierają pożytki nektarowe i spadziowe. Pszczoły omawianej linii bardzo dobrze znoszą zimowlę, nawet podczas długich i mroźnych zim. Wykorzystują średnie ilości pokarmu, a wiosną maja dużą dynamikę rozwoju i tworzą silne rodziny. Jednak, pomimo to, matki zaczynają czerwić dosyć ostrożnie, dostosowując intensywność czerwienia do warunków pogodowych. Dopiero, gdy pogoda ustabilizuje się, matki czerwią z pełną mocą. Pszczoły mogą też ograniczać czerwienie matek w przypadku zbyt obfitych pożytków występujących wczesną wiosną. Efektem ograniczania czerwienia u pszczół linii Nieska dość częstym zjawiskiem jest cicha wymiana matek.

Pszczoły linii Nieska są nierojliwe. Jeśli nastrój rojowy u nich występuje (najczęściej w przypadku za ciasnego gniazda oraz przy przeciągającym się braku pożytku), można go bardzo szybko zniwelować przy wykorzystaniu tradycyjnych metod pszczelarskich. Pszczoły linii Nieska są spokojne i łagodne, dobrze trzymają się ramek i są niezbyt ruchliwe. Podczas przeglądu gniazda nie rozbiegają się i nie wznoszą do lotu, tylko nadal zajmują się swoją pracą. W ciepłe, słoneczne dni przeglądy można więc przeprowadzać bez używania podkurzacza. Pszczoły linii Nieska bardzo dobrze radzą sobie zarówno w dużych pasiekach, nastawionych na intensywną produkcję, jak i w niewielkich, przydomowych ulach, w których miód produkowany jest na potrzeby właścicieli.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt 

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 43838

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.