Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Nieska

Na obrazku: Linia pszczół car: Nieska. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Nieska Nieska

Linia pszczół car: Nieska

Pszczoła kraińska linii Nieska produkuje bardzo duże ilości miodu. Wykazuje bardzo dobre cechy użytkowe i biologiczne. Świetnie radzi sobie na terenie całej Polski, w różnych warunkach pożytkowych oraz klimatycznych.

Pszczoły kraińskie linii Nieska mają jasną barwę w odcieniach szarości i brązu. Na tergitach mają bardzo wyraźnie zaznaczone filcowe pierścienie. Bardzo dobrze wykorzystują niemal każdy rodzaj pożytków, jakie znajdują się w pobliżu pasieki. Równie dobrze zbierają miód wczesną wiosną, jak i późnym latem. Zbierają pożytki nektarowe i spadziowe. Pszczoły omawianej linii bardzo dobrze znoszą zimowlę, nawet podczas długich i mroźnych zim. Wykorzystują średnie ilości pokarmu, a wiosną maja dużą dynamikę rozwoju i tworzą silne rodziny. Jednak, pomimo to, matki zaczynają czerwić dosyć ostrożnie, dostosowując intensywność czerwienia do warunków pogodowych. Dopiero, gdy pogoda ustabilizuje się, matki czerwią z pełną mocą. Pszczoły mogą też ograniczać czerwienie matek w przypadku zbyt obfitych pożytków występujących wczesną wiosną. Efektem ograniczania czerwienia u pszczół linii Nieska dość częstym zjawiskiem jest cicha wymiana matek.

Pszczoły linii Nieska są nierojliwe. Jeśli nastrój rojowy u nich występuje (najczęściej w przypadku za ciasnego gniazda oraz przy przeciągającym się braku pożytku), można go bardzo szybko zniwelować przy wykorzystaniu tradycyjnych metod pszczelarskich. Pszczoły linii Nieska są spokojne i łagodne, dobrze trzymają się ramek i są niezbyt ruchliwe. Podczas przeglądu gniazda nie rozbiegają się i nie wznoszą do lotu, tylko nadal zajmują się swoją pracą. W ciepłe, słoneczne dni przeglądy można więc przeprowadzać bez używania podkurzacza. Pszczoły linii Nieska bardzo dobrze radzą sobie zarówno w dużych pasiekach, nastawionych na intensywną produkcję, jak i w niewielkich, przydomowych ulach, w których miód produkowany jest na potrzeby właścicieli.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt 

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 46431

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających