Linia pszczół car: N
Linia pszczół car: N
Pszczoła kraińska linii N została wyselekcjonowana w oparciu o linie pszczół sprowadzane z Niemiec. Jest bardzo plenna i miodna, świetnie sprawdza się przede wszystkim w pasiekach towarowych, ale także w niewielkich gospodarstwach pasiecznych.
Linia pszczół N przystosowana jest do gospodarowania na pożytkach na terenie całego naszego kraju. Pszczoły tej linii (zarówno matki, jak i robotnice oraz trutnie) są duże i mają jasną barwę. Pszczoły wykorzystują wszystkie rodzaje pożytków, zarówno nektarowe, jak i spadziowe, wczesne, średnie i późne. Gdy w pobliżu nie ma obfitego pożytku, wykorzystują inne rośliny, które choć w niewielkim stopniu produkują nektar. Produkują duże ilości miodu, który gromadzą w różnych częściach ula. Bardzo chętnie przechodzą do nadstawek. Najlepiej sprawdzą się w przypadku gospodarki intensywnej, prowadzonej w ulach typu stojak. W innych rodzajach uli mogą, ale wcale nie muszą czuć się nieco gorzej i być mniej wydajne.
Jakość zimowania pszczół linii N jest w dużym stopniu uzależniona od przygotowania rodziny do zimy. Jedynie dobrze przygotowana rodzina z zapewniona odpowiednią ilością pokarmu przezimuje dobrze. Pszczelarze, którzy działają w myśl zasady, że pszczoły jakoś sobie poradzą, mogą na wiosnę być mocno zdziwieni. Słabe rodziny źle znoszą zimę i wiosną bardzo długo dochodzą do pełnej siły. Silne rodziny mają natomiast doskonałą dynamikę rozwoju wiosennego i szybko zaczynają loty na pożytki.
Pszczoła kraińska linii N jest mało rojliwa, bardzo rzadko zdarza się, że wchodzi w nastrój rojowy. Jest spokojna i łagodna. Na plastrach porusza się powoli. Podczas przeglądu ula dobrze trzyma się ramek i nie wzbija się w powietrze. Podczas prac przy ulu warto zachować umiar używając podkurzacza, nadmiar dymu może wywołać u pszczół niepokój. Pszczoły linii N nie wykazują zachowań agresywnych nawet podczas załamania pogody oraz przy braku pożytków.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 5878
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!