Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Kujawska (kd)

Na obrazku: Linia pszczół car: Kujawska (kd). Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Kujawska Kujawska

Linia pszczół car: Kujawska (kd)

Pszczoła kraińska linii Kujawska to linia syntetyczna, która została wyselekcjonowana z trzech innych linii pszczół kraińskich – jedna z nich pochodziła z Niemiec, a dwie z Austrii. Pszczoły budują bardzo silne rodziny i najlepiej sprawdzają się w warunkach gospodarki intensywnej prowadzonej w ulach wielkokorpusowych.

Pszczoła kraińska linii Kujawska jest ciemnoszara, ma jednak wyraźnie jaśniejsze paski włosków na tergitach. Mogą też zdarzać się osobniki z zażółconymi tergitami. Omawiana linia pszczół bardzo dobrze zimuje – wykorzystuje średnie ilości pokarmu, a na wiosnę osypuje się w stopniu minimalnym. Ważną cechą podczas zimowli omawianej linii jest brak czerwiu prawie przez pół roku, od października do marca następnego roku. Już wczesną wiosną wraca do pełnej siły, by intensywnie zbierać najwcześniejsze pożytki, między innymi ozimy rzepak towarowy. Pierwsze czerwienie wiosenne rozpoczyna się już po pojawieniu się pierwszego pyłku. Zapasy miodu pszczoły gromadzą w górnych kondygnacjach ula.

Pszczoła kraińska linii Kujawska nie jest silnie rojliwa – przy pierwszych oznakach nastroju rojowego można go złagodzić najprostszymi metodami, jak np. dodaniem plastrów z suszem. Jeśli jednak nastrój rojowy będzie dość silny, trzeba wyjąć z ula plastry z czerwiem albo pszczoły. Pszczoły wykazują zaawansowane zachowania higieniczne, utrzymują porządek w gnieździe i usuwają z niego wszelkie zanieczyszczenia. Takie zachowania porządkowe wykazują już od pierwszego oblotu po zimie. Omawiana linia jest spokojna i łagodna, nawet podczas okresowego braku pożytków czy przy gorszej pogodzie. Przeglądy należy jednak prowadzić, gdy jest ciepło i słonecznie. Pszczoły nie wymagają używania podkurzacza, dobrze trzymają się plastrów i nie zrywają się do lotu. Jeśli jednak pszczelarz woli pracować z dymem, powinien pilnować, by nie było go zbyt dużo. Nadmiar dymu może powodować u pszczół niepokój oraz u niektórych osobników wyzwalać agresję.

Opracowano na podstawie: 
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 6369

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym