Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Gema

Na obrazku: Linia pszczół car: Gema Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Gema Gema

Linia pszczół car: Gema

Pszczoła kraińska linii Gema została wyselekcjonowana z pszczół importowanych z Austrii oraz Jugosławii. Podczas prac hodowlanych zostały wzmocnione wszystkie pożądane cechy użytkowe i biologiczne, dzięki czemu pszczoła linii Gema jest wysoko miodna i świetnie radzi sobie na każdych pożytkach.

Pszczoły linii Gema doskonale nadają się zarówno do dużych, towarowych pasiek, jak i do niewielkich gospodarstw pasiecznych. Bardzo dobrze zimują podczas każdej zimy, zarówno bardzo długiej i mroźnej, jak i łagodnej. Wykorzystują średnie ilości zapasów zimowych, a osyp na wiosnę jest niewielki. Pszczoły Gema charakteryzują się wysoką dynamiką rozwoju wiosennego, szybko powracają do pełnej siły rodziny. Tworzą rodziny silne i bardzo silne, idealne na trudne warunki.

Pszczoły kraińskie linii Gema świetnie pracują na każdych pożytkach przez cały sezon pszczelarski, z tendencją do najlepszego wykorzystania pożytków średnich i późnych. Są bardzo miodne, chętnie przechodzą do nadstawek i górnych korpusów w ulu. Przy pożytkach późnych oraz bardzo intensywnych występuje ograniczanie matek w czerwieniu. Pszczoły kraińskie linii Gema mają wysoka odporność na wiele chorób pszczół – wynika to z ich zaawansowanych zachowań higienicznych oraz właściwości biologicznych, uzyskanych w wyniku wieloletniej selekcji.

Linia Gema bardzo rzadko wchodzi w nastrój rojowy, a jeśli się on zdarzy, łatwo można pszczoły z niego wyprowadzić przy wykorzystaniu prostych metod pszczelarskich. Pszczoły Gema są łagodne, spokojne, po otwarciu są mocno ruchliwe, ale dobrze trzymają się plastrów i nie rozbiegają się, ani nie wzbijają do lotu. Nie wykazują oznak agresji i złośliwości nawet w okresie bezpożytkowym oraz podczas wietrznej pogody i przy niskich temperaturach. Pszczoły linii Gema są bardzo łatwe w obsłudze, mogą być hodowane zarówno przez doświadczonych pszczelarzy, jak i przez początkujących amatorów.

Opracowano na podstawie: 
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 15415

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich