Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Dobra (D)

Na obrazku: Linia pszczół car: Dobra (D). Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Dobra Dobra

Linia pszczół car: Dobra (D)

Pszczoła kraińska linii Dobra występuje na terenach porośniętych lasami jodłowymi w pasiekach na nowosądecczyźnie. Jej pierwsza selekcję przeprowadzono w latach 30-tych ubiegłego wieku i aż do dziś przetrwała w niezmienionym stanie. Lokalni pszczelarze doceniali bowiem jej wysoką wartość i nie przyjmowali żadnych importowanych linii i krzyżówek.

Pszczoła kraińska linii Dobra jest utrzymywana w pasiekach w okolicach Dobrej, Tymbarku, Limanowej. Chętnie wykorzystuje naturalne pożytki tych terenów, przede wszystkim spadź jodłową. Jest bardzo miodna w całym sezonie od wiosny do jesieni, jednak ma tendencję do lepszego wykorzystania pożytków pojawiających się w środku lata lub wczesną jesienią. Cechą charakterystyczna pszczoły kraińskiej linii Dobra jest też ostrożniejsze i późniejsze czerwienie matki pszczelej na wiosnę. Pszczoła rozwija się dynamicznie w maju, gdy pogoda odpowiednio się ustabilizuje, a pożytki dają możliwość zapewnienia bytu rodzinie pszczelej. W tym czasie pszczoła kraińska linii Dobra wykorzystuje pożytek z mniszka lekarskiego, który przy dobrej pogodzie wyjątkowo dobre nektaruje i wydziela spore ilości pyłku.

Pszczoły kraińskie linii Dobra są bezproblemowe w obsłudze, łagodne, nie są agresywne i świetnie sprawdzają się u młodych, niedoświadczonych pszczelarzy. Pszczoły trzymają się plastra, nie są płochliwe. Bardzo dobrze wykorzystują zarówno pożytki nektarowe, jak i pyłkowe. Jeśli są odpowiednio przygotowane, nie ma problemów podczas zimowli. Odporność i siła opisywanej linii jest w dużym stopniu związana z zachowaniami higienicznymi pszczół. Bardzo pilnują one czystości gniazda, oczyszczają je zarówno z chorych osobników, jak i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, co ma ogromne znaczenie w profilaktyce antybakteryjnej i antygrzybiczej. Pszczoły kraińskie linii Dobra idealnie sprawdzają się w trudnych warunkach górskich i podgórskich.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 18888

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Zostań bohaterem pszczół

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład