Linia pszczół car: Dobra (D)
Linia pszczół car: Dobra (D)
Pszczoła kraińska linii Dobra występuje na terenach porośniętych lasami jodłowymi w pasiekach na nowosądecczyźnie. Jej pierwsza selekcję przeprowadzono w latach 30-tych ubiegłego wieku i aż do dziś przetrwała w niezmienionym stanie. Lokalni pszczelarze doceniali bowiem jej wysoką wartość i nie przyjmowali żadnych importowanych linii i krzyżówek.
Pszczoła kraińska linii Dobra jest utrzymywana w pasiekach w okolicach Dobrej, Tymbarku, Limanowej. Chętnie wykorzystuje naturalne pożytki tych terenów, przede wszystkim spadź jodłową. Jest bardzo miodna w całym sezonie od wiosny do jesieni, jednak ma tendencję do lepszego wykorzystania pożytków pojawiających się w środku lata lub wczesną jesienią. Cechą charakterystyczna pszczoły kraińskiej linii Dobra jest też ostrożniejsze i późniejsze czerwienie matki pszczelej na wiosnę. Pszczoła rozwija się dynamicznie w maju, gdy pogoda odpowiednio się ustabilizuje, a pożytki dają możliwość zapewnienia bytu rodzinie pszczelej. W tym czasie pszczoła kraińska linii Dobra wykorzystuje pożytek z mniszka lekarskiego, który przy dobrej pogodzie wyjątkowo dobre nektaruje i wydziela spore ilości pyłku.
Pszczoły kraińskie linii Dobra są bezproblemowe w obsłudze, łagodne, nie są agresywne i świetnie sprawdzają się u młodych, niedoświadczonych pszczelarzy. Pszczoły trzymają się plastra, nie są płochliwe. Bardzo dobrze wykorzystują zarówno pożytki nektarowe, jak i pyłkowe. Jeśli są odpowiednio przygotowane, nie ma problemów podczas zimowli. Odporność i siła opisywanej linii jest w dużym stopniu związana z zachowaniami higienicznymi pszczół. Bardzo pilnują one czystości gniazda, oczyszczają je zarówno z chorych osobników, jak i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, co ma ogromne znaczenie w profilaktyce antybakteryjnej i antygrzybiczej. Pszczoły kraińskie linii Dobra idealnie sprawdzają się w trudnych warunkach górskich i podgórskich.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 18888
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!