Linia pszczół car: CT 46
Linia pszczół car: CT 46
Pszczoła kraińska linii CT 46 najlepiej wykorzystuje pożytki spadziowe, a wczesne pożytki nektarowe traktuje jako rozwojowe. Świetnie sprawdza się na terenach, gdzie występuje dużo spadzi. Jest bardzo łagodna i niemal bezproblemowa w obsłudze. Bardzo często polecana jest dla początkujących pszczelarzy.
Królowe są zwykle jasnobrązowe i brązowe, a robotnice jasnobrązowe. U jednych i drugich może pojawiać się także zażółcenie pierwszego tergitu. Jeżeli królowa ma takie zażółcenie, to wszystkie pochodzące od niej robotnice również. Pszczoły omawianej linii składają miód głównie w nadstawkach oraz w bocznych plastrach gniazda. Bardzo dobrze znoszą zimowle, nawet podczas długich i bardzo chłodnych zim. W zimie wykorzystują średnie ilości pokarmu, a na wiosnę osypują się w niewielkim stopniu. Pszczoły kraińskie linii CT 46 szybko na wiosnę powracają do pełnej siły rodziny – najczęściej już w okresie kwitnienia jabłoni. Tworzą rodziny o średniej sile.
Pszczoły kraińskie linii CT 46 produkują bardzo duże ilości pyłku, gromadząc go głównie na zewnętrznych plastrach w gnieździe. W sezonie letnim gromadzą też w gnieździe duże ilości kitu, który wykorzystują do uszczelniania ula przed zimą. Są dość łatwe w obsłudze – dobrze trzymają się plastra i nie rozbiegają się po otwarciu ula. Nie lubią jednak zbyt dużych ilości dymu, mogą bowiem wtedy stawać się niespokojne. Warto więc zadbać o to, by bez potrzeby nie używać do prac ulowych podkurzacza.
Pszczoły linii CT 46 są bardzo łagodne, dobrze znoszą ciasne gniazdo, przerwy w pożytkach czy kiepską pogodę. Ich rojliwość jest znikoma, rzadko wytwarza się w rodzinie nastrój rojowy. A jeśli już powstanie – jest łatwy do złagodzenia. Omawiana linia tworzy rodziny, które są długowieczne, a ich plenność zaliczana jest do średnich. Wykorzystują w pełni przede wszystkim pożytki spadziowe, uzyskując bardzo dobre wyniki miodowe.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 22654
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!