Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Cr

Na obrazku: Linia pszczół car: Cr Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Cr Cr

Linia pszczół car: Cr

Pszczoła kraińska linii Cr wyselekcjonowana została w polskich warunkach z linii pszczół importowanych z Rumunii. Pszczoły tej linii najlepiej wykorzystują pożytki nektarowe. Są bardzo pracowite i doskonale sprawdzą się w każdym typie gospodarstwa pasiecznego.

Pszczoły kraińskie linii Cr są średniej wielkości i mają szare ubarwienie. Najlepiej czują się na pożytkach nektarowych, pojawiających się późną wiosną oraz później. Świetnie radzą sobie nawet na bardzo ubogich pożytkach i w niesprzyjających warunkach. Latają na pożytki nawet w wietrzną i nieciekawa pogodę, gdy inne pszczoły zaprzestają miodobrania. Niezbyt dobrze wykorzystują natomiast pożytki pojawiające się wczesną wiosną oraz pożytki spadziowe. Bardzo dobrze zimują, jednak do zimowli potrzebują dość dużych zapasów pokarmu. Wiosną może być konieczna redukcja plastrów. Po zimie pszczoły Cr charakteryzują się szybkim tempem rozwoju wiosennego, a do pełnej siły wracają mniej więcej w połowie maja.

Pszczoły linii Cr są z natury nierojliwe, jednak w przypadku zbyt ciasnego gniazda może pojawić się u nich nastrój rojowy, łatwy do zniwelowania. Aby do niego nie dopuścić, warto uważnie obserwować pszczoły w ulu i od razu powiększać gniazdo, gdy tylko pszczół będzie za dużo. Pszczoły omawianej linii gromadzą średnie ilości pyłku, który układają w różnych miejscach ula. Mają wiele zachowań higienicznych. W ulu zawsze utrzymują porządek i dbają o to, by nie znajdowały się w nim żadne martwe czy chore osobniki. Zarażony czerw czy padłe dorosłe pszczoły są niemal natychmiast wynoszone z gniazda.

Pszczoły linii Cr są łagodne i spokojne, a także odporne na zmiany pogody. Jednak jeżeli utrzymuje się długotrwały brak pożytku, mogą mieć tendencję do nadmiernego bronienia gniazda. Przeglądy ula najlepiej wykonywać przy ciepłej, słonecznej pogodzie, gdy robotnice latają na pożytki. Pszczoły podczas przeglądu nie wykazują oznak agresji, dobrze trzymają się ramek i nie wzbijają się do lotu.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4848

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Nalewka jaśminowa z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo