Linia pszczół car: Cp
Linia pszczół car: Cp
Pszczoła kraińska linii Cp jest bardzo miodna i doskonale radzi sobie podczas pracy na pożytkach. Ma wysoko rozwinięte cechy użytkowe i biologiczne, dzięki czemu chętnie jest wykorzystywana zarówno w pasiekach towarowych, jak i przydomowych, prowadzonych hobbystycznie.
Pszczoła kraińska linii Cp jest średniej wielkości, ma ubarwienie szare. Bardzo często zdarza się też fioletowo-rudawy pasek na przednim tergicie. Pszczoła linii Cp jest wysoce miodna, doskonale wykorzystuje pożytki wczesne i późne, nektarowe i spadziowe. Może mieć jedynie problemy ze zbieraniem nektaru w warunkach wczesnej, chłodnej wiosny, gdy temperatura nie jest jeszcze ustabilizowana. Wyprodukowany miód pszczoła omawianej linii składa zarówno w gnieździe, jak i w nadstawkach. Dobrze pracuje na pożytkach dużych i obfitych, jednak świetnie zbiera nektar także na pożytkach ubogich, gdzie rośliny miododajne pojawiają się okazjonalnie. Pszczoły linii Cp zbierają też duże ilości pyłku, umieszczając je w ulu głównie na skrajnych plastrach oraz w okolicach czerwiu.
Pszczoła linii Cp zimuje bardzo dobrze. Zużywa podczas zimy niewielkie ilości zapasów, a na wiosnę osypuje się w niewielkim stopniu. Wykazuje bardzo szybkie tempo rozwoju wiosennego, które może być nieco zahamowane podczas zimnych wiosen, szczególnie takich, w których występują jeszcze nocne przymrozki. Omawiana linia tworzy silne rodziny, a pomimo to jest praktycznie nierojliwa. Jeśli zdarzy im się wejść w nastrój rojowy, można je bardzo szybko z niego wyprowadzić.
Pszczoły linii Cp są łagodne i spokojne, a także łatwe w obsłudze. Podczas przeglądów ula dobrze trzymają się plastrów i nie rozbiegają się. Zdarzają im się jednak także zachowania agresywne – najczęściej stają się niespokojne w przypadku długotrwałego braku pożytków lub gdy rodzina jest w fazie bezmateczności. Wtedy przegląd ula należy robić z zachowaniem ostrożności i z wykorzystaniem odpowiedniej dawki dymu z podkurzacza.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 4972
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!