Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: CNT

Na obrazku: Linia pszczół car: CNT Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car CNT CNT

Linia pszczół car: CNT

Pszczoła kraińska linii CNT wykazuje duże właściwości użytkowe i biologiczne. Doskonale radzi sobie w warunkach pożytkowych i klimatycznych całego kraju. Jedynie w trudnych, górskich warunkach ich miodność może bardzo spaść. Może być hodowana zarówno w dużych gospodarstwa towarowych, jak i w przydomowych pasiekach, funkcjonujących amatorsko.

Pszczoły linii CNT są szare w przypadku matek oraz ciemnoszare – w przypadku robotnic. Na wiosnę matki zaczynają czerwić stosunkowo wcześnie, jednak nie jest to czerwienie intensywne. Maksymalne czerwienie pojawia się mniej więcej w okresie kwitnienia wierzby. Pszczoły linii CNT wykorzystują bardzo dobrze praktycznie wszystkie pożytki, jakie znajdują się wokół pasieki – zarówno wczesne, jak i późne, spadziowe i nektarowe. Jeśli pożytek jest intensywny, pszczoły omawianej linii ograniczają matki w czerwieniu.

Pszczoły CNT są spokojne i łagodne praktycznie w każdych warunkach pogodowych. Nieco bardziej agresywne i rozbiegane mogą być późnymi popołudniami, szczególnie w drugiej połowie lata i na początku jesieni. Przeglądy gniazda warto więc robić w ciągu dnia przy słonecznej pogodzie. Podczas przeglądu pszczoły dobrze trzymają się plastrów i nie schodzą z nich. Nie należy podczas przeglądu używać nadmiernych ilości dymu z podkurzacza, gdyż może on spowodować, że pszczoły staną się bardziej rozbiegane. Pszczoły CNT wcale nie są rojliwe, a jeśli nastrój rojowy się pojawi, wystarczy dodać węzę, aby zaniknął. Rodziny o średniej sile, mające gniazdo odpowiadające im potrzebom (właściwie ścieśnione) zimują bardzo dobrze. Nieco gorzej znoszą przedłużające się nadmiernie zimy, gdy muszą długo czekać z pierwszym oblotem. Nie najlepiej znoszą też zimowanie na pokarmie z domieszką spadzi. 

Pszczoły linii CNT sklepią miód na sucho na młodych plastrach. Oprócz dużych ilości miodu, gromadzą też sporo pyłku, który układają w bliskiej odległości czerwiu. Przed zima wykazują tendencję do silnego kitowania gniazda, aby zabezpieczyć się przed zimnym wiatrem i chłodami.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 5246

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową