Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Alpejka

Na obrazku: Linia pszczół car: Alpejka Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Alpejka Alpejka

Linia pszczół car: Alpejka

Pszczoła kraińska linii Alpejka wywodzi się z Alp austriackich. Ze względu na swoje właściwości została zaadaptowana na naszych terenach. Jest doskonała w pozyskiwaniu praktycznie każdego rodzaju pożytków – wczesnych, średnich i późnych, zarówno nektaru, jak i spadzi.

Pszczoły kraińskie linii Alpejka mają wyrównany pokrój oraz wyraźnie zaznaczone filcowe pierścienie na tergitach. Oskórek mają jasnoszary lub beżowy, dzięki czemu dość łatwo odróżniają się od innych linii pszczół. Pszczoły omawianej linii są bardzo dobrze przystosowane do trudnych warunków. Świetnie radzą sobie zarówno podczas niezbyt dobrej pogody, jak i w sytuacji braku pożytków.

Pszczoły kraińskie rasy Alpejka doskonale radzą sobie podczas zimowli. Nie wykorzystują zbyt dużych ilości pokarmu, a wczesnowiosenny osyp jest nieduży. Na wiosnę pszczoły bardzo szybko odzyskują dobrą siłę rodziny i zaczynają loty na pożytki. Mają dobrą dynamikę rozwoju, a rodziny, jakie tworzą, należą zawsze do silnych, a nawet bardzo silnych. Wiosną pszczele gniazdo jest bardzo mocno oddzielone od miodni. W trakcie rozwoju królowa obchodzi cały ul i składa jaja w tych komórkach, które aktualnie pozostają wolne. Czerwienie matek należy ograniczać przy tych pożytkach, które są jednocześnie późne i bardzo intensywne.

Pszczoły bardzo rzadko wchodzą w nastrój rojowy, a jeśli już się pojawi, można bez problemu zniwelować go już we wczesnym stadium. Nie ma więc problemu z ucieczką rodziny z gniazda – zdarza się to niezwykle rzadko. Latają na pożytki nawet w niskich temperaturach, przy niesprzyjającej pogodzie, jednak wtedy niezbyt dobrze znoszą przeglądy gniazda. Warto więc sobie odpuścić przeglądy, gdy nie ma słońca lub jest wyjątkowo wietrznie na dworze. Omawiana linia pszczół jest bardzo łagodna, dobrze trzyma się plastrów, ale też jest dość ruchliwa. Pszczoły są bardzo pracowite i bardzo wydajne w produkcji miodu.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 38963

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład