Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Aga

Na obrazku: Linia pszczół car: Aga. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Aga Aga program doskonalenia genetycznego

Linia pszczół car: Aga

Pszczoła kraińska linii Aga została wyselekcjonowana w warunkach pożytkowych i klimatycznych Beskidu Niskiego. Obecnie należy do linii objętych programem doskonalenia genetycznego. Chodzi o to, aby utrzymać wysokie walory użytkowe tej linii oraz utrwalić zachowania higieniczne pszczół.

Pszczoły kraińskie linii Aga mają kolor uzależniony od płci. Królowe oraz robotnice mają jednolicie szare, jaśniejsze ubarwienie, natomiast trutnie mają ubarwienie ciemniejsze, brunatne. Dzięki temu bardzo łatwo jest rozróżnić osobniki męskie od żeńskich. Omawiana linia pszczół doskonale nadaje się do prowadzenia gospodarki intensywnej i stacjonarnej. Pszczoły tworzą duże i efektownie pracujące rodziny, produkujące duże ilości miodu. Linia Aga świetnie sprawdza się więc w dużych pasiekach, nastawionych na jak największe zbiory miodu. Nie ma też żadnych przeciwwskazań do hodowania jej w niewielkich, hobbystycznych pasiekach.

Pszczoły omawianej linii doskonale wykorzystują każdy rodzaj pożytków (nektarowe i spadziowe), a także zbierają pyłek i nektar od wczesnej wiosny aż do jesieni. Są bardzo skuteczne w zbieraniu pyłku. Zapasy gromadzą najczęściej w górnych częściach plastrów albo w nadstawkach. Przy późnych i intensywnych pożytkach ograniczają matki w czerwieniu. Pszczoły kraińskie linii Aga utrzymują dużą siłę rodzin przez cały okres pożytkowy. W nastrój rojowy wchodzą bardzo rzadko, a jeśli się pojawi – jest łatwy do zwalczenia. Bardzo dobrze zimują, nie wykorzystują w zimie dużych ilości pokarmu (zużycie zapasów określane jest jako średnie), a na wiosnę wcześnie i bardzo szybko powracają do pełnej siły. Pszczoły omawianej linii są bardzo łagodne, nie mają skłonności do agresji. Zachowują względny spokój nawet przy długotrwałym braku pożytku. Prace przy ulu są więc dość łatwe nawet przy trudnych warunkach pogodowych, gdy inne pszczoły stają się niespokojne i pobudzone.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 10467

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Skrzydełka z miodem i chili

Szaszłyki z marynatą miodową

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

XXIV Forum Pszczelarzy w Przysieku

II edycja badań nad zadrzechnią fioletową

Spalony pawilon pasieczny w Raszowej 2017