Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Ab

Na obrazku: Linia pszczół car: Ab. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Ab Ab

Linia pszczół car: Ab

Pszczoła kraińska linii Ab wykazuje wiele cech użytkowych i biologicznych, które są pożądane przez pszczelarzy. Doskonale radzi sobie w warunkach pożytkowych i klimatycznych na terenie całego kraju. Jest bardzo miodna i świetnie wykorzystuje dostępne jej pożytki.

Pszczoły kraińskie linii Ab są jasnoszare i mają krótkie, ale bardzo gęste włoski. Bardzo dobrze wykorzystują pożytki nektarowe i spadziowe, produkują duże ilości miodu o każdej porze trwania sezonu pszczelarskiego. Miód poszywają na sucho, gromadzą go przede wszystkim w nadstawce, dopiero, gdy tam się nie mieści, zaczynają wykorzystywać do przechowywania także część gniazdową ula. Ograniczają matkę w czerwieniu podczas dużych pożytków. Dobrze zbierają pyłek i w sposób umiarkowany kitują gniazdo.

Pszczoły linii Ab dość dobrze zimują i bardzo oszczędnie korzystają z pozostawionego im zimowego zapasu pokarmu. Ich rozwój wiosenny jest wczesny i dość dynamiczny. Pszczoły nie wykazują skłonności do rojliwości. Nastrój rojowy może jednak pojawić się w silnych rodzinach w sytuacji, gdy przedłuża się okres bezpożytkowy. Jest on wtedy jednak łatwy do opanowania przy zastosowaniu prostych metod pszczelarskich.

Omawiana linia pszczół należy do spokojnych i łagodnych. Podczas przeglądu gniazda pszczoły są spokojne, dobrze trzymają się ramek i nie schodzą z nich. Nie wykazują objawów agresji czy niepokoju nawet przy gorszej, wietrznej pogodzie. Większość prac przy pasiece, w której trzymane są pszczoły linii Ab nie wymaga używania podkurzacza. Dużo lepiej jest wykonać wszystkie prace bez dymu, oczywiście spokojnymi i pozbawionymi chaosu ruchami niż narażać pszczoły na niepokój z powodu nadmiaru dymu. Pszczoły linii Ab są łatwe w obsłudze, bez problemu poradzą sobie z nimi nawet początkujący pszczelarze. Linia świetnie się sprawdza zarówno w pasiekach nastawionych na jak największa produkcję, jak i w niewielkich, przydomowych pasiekach.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt 

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 5277

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie