Linia pszczół car: Kortówka
Linia pszczół car: Kortówka
Pszczoła kraińska linii kortówka pochodzi z okolic niemieckiego Schwarzwaldu. Wyselekcjonował ją bardzo dobry pszczelarz Willy Straub. Miała służyć maksymalnemu wykorzystaniu pożytku z mniszka lekarskiego oraz zbiorowi późnej spadzi. W naszym kraju radzi sobie zaskakująco dobrze, gdyż świetnie przystosowała się zarówno do warunków pożytkowych, jak i klimatycznych naszego kraju.
Pszczoły kraińskie linii Kortówka charakteryzują się ciemnobrązowym, niemal czarnym ubarwieniem oraz jasnoszarymi pierścieniami. Linia jest selekcjonowana przede wszystkim w Polsce północno-wschodniej, czyli tam, gdzie warunki klimatyczne i pożytkowe są najtrudniejsze. Doskonale nadają się do intensywnej gospodarki, prowadzonej przede wszystkim w ulach stojakach – w nich najłatwiej jest bowiem kierować bardzo intensywnym rozwojem rodziny pszczelej tej linii. Pszczoły mają tendencję do przeprowadzania cichej wymiany matki – w ulach bardzo często czerwią dwie matki jednocześnie.
Pszczoły kraińskie linii Kortówka są bardzo łagodne, także podczas przeglądów nie wykazują niepokoju ani agresji. Są mało ruchliwe i bardzo dobrze trzymają się plastrów, na których pracują. Pszczoły są bardzo miodne nawet w trudnych warunkach pożytkowych. Dzieje się tak, gdyż ograniczają matki w czerwieniu, dzięki czemu nie wykazują tendencji do nastroju rojowego. Pojawia się on jedynie wtedy, gdy występuje długotrwała przerwa w pożytkach. Jednak proste zabiegi przeciwrojowe pozwalają na szybkie zniwelowaniu nastroju rojowego już od pierwszych jego objawów. Zimują bardzo dobrze, przy niewielkim osypie i równie małym wykorzystaniu zapasów pokarmu. Na wiosnę bardzo szybko odzyskują pełną siłę i mogą wylatywać już na najwcześniejsze pożytki. Pomimo to, czerwienie pojawia się u nich stosunkowo późno. Pszczoły kraińskie linii kortówka sa bardzo wydajne zarówno pod względem produkcji miodu, jak i zbierania pyłku.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 27126
Komentarze z forum pszczelarskiego
Bikej0909 2018-08-14 11:57:07
blondynekkrk 2018-08-16 09:02:14