Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Linia pszczół car: Kortówka

Na obrazku: linia pszczół car kortówka Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Kortówka Kortówka

Linia pszczół car: Kortówka

Pszczoła kraińska linii kortówka pochodzi z okolic niemieckiego Schwarzwaldu. Wyselekcjonował ją bardzo dobry pszczelarz Willy Straub. Miała służyć maksymalnemu wykorzystaniu pożytku z mniszka lekarskiego oraz zbiorowi późnej spadzi. W naszym kraju radzi sobie zaskakująco dobrze, gdyż świetnie przystosowała się zarówno do warunków pożytkowych, jak i klimatycznych naszego kraju.

Pszczoły kraińskie linii Kortówka charakteryzują się ciemnobrązowym, niemal czarnym ubarwieniem oraz jasnoszarymi pierścieniami. Linia jest selekcjonowana przede wszystkim w Polsce północno-wschodniej, czyli tam, gdzie warunki klimatyczne i pożytkowe są najtrudniejsze. Doskonale nadają się do intensywnej gospodarki, prowadzonej przede wszystkim w ulach stojakach – w nich najłatwiej jest bowiem kierować bardzo intensywnym rozwojem rodziny pszczelej tej linii. Pszczoły mają tendencję do przeprowadzania cichej wymiany matki – w ulach bardzo często czerwią dwie matki jednocześnie.

Pszczoły kraińskie linii Kortówka są bardzo łagodne, także podczas przeglądów nie wykazują niepokoju ani agresji. Są mało ruchliwe i bardzo dobrze trzymają się plastrów, na których pracują. Pszczoły są bardzo miodne nawet w trudnych warunkach pożytkowych. Dzieje się tak, gdyż ograniczają matki w czerwieniu, dzięki czemu nie wykazują tendencji do nastroju rojowego. Pojawia się on jedynie wtedy, gdy występuje długotrwała przerwa w pożytkach. Jednak proste zabiegi przeciwrojowe pozwalają na szybkie zniwelowaniu nastroju rojowego już od pierwszych jego objawów. Zimują bardzo dobrze, przy niewielkim osypie i równie małym wykorzystaniu zapasów pokarmu. Na wiosnę bardzo szybko odzyskują pełną siłę i mogą wylatywać już na najwcześniejsze pożytki. Pomimo to, czerwienie pojawia się u nich stosunkowo późno. Pszczoły kraińskie linii kortówka sa bardzo wydajne zarówno pod względem produkcji miodu, jak i zbierania pyłku.

Opracowano na podstawie:

Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 24644

Komentarze z forum pszczelarskiego

Bikej0909 2018-08-14 11:57:07

i slabo odporna na warroze, mala liczba v. i po rodzinie

blondynekkrk 2018-08-16 09:02:14

mała liczba v.? co to znaczy?  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Lekko miodowa sałatka z ogórków i czerwonej cebuli

Żeberka w sosie czosnkowo-miodowym

Filet limonkowo-miodowy z ziołami