Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Beskidka

Na obrazku: linia pszczół car Beskidka. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Beskidka Beskidka

Linia pszczół car: Beskidka

Pszczoła kraińska linii Beskidka wyselekcjonowana została i jest hodowana w południowej Polsce. W tamtych warunkach pożytkowych i pogodowych czuje się bowiem najlepiej. Jest przystosowana do zbierania przede wszystkim tych pożytków, które pojawiają się najwcześniej. 

Pszczoły kraińskie linii Beskidka mają lekko wydłużone korpusy i są zróżnicowane kolorystycznie. Robotnice są barwy jasnoszarej, natomiast matki oraz trudnie są dużo ciemniejsze. Omawiana linia świetnie sprawdza się w przypadku gospodarki intensywnej, nastawionej na jak największe zbiory miodu. Tworzy bardzo duże i silne rodziny, charakteryzujące się wczesnym rozwojem wiosennym. Wykorzystuje przede wszystkim wczesne pożytki wiosenne, jednak gdy te się skończą, przenosi się na pożytki późne, a nawet spadziowe. Wyprodukowany miód sklepi na sucho, a jego zapasy gromadzi przede wszystkim w nadstawkach. Pszczoły linii Beskidka gromadzą też duże zapasy pyłku, umieszczając go przede wszystkim na plastrach bocznych w gnieździe, a niewielkie ilości także naokoło czerwiu. 

Pszczoła kraińska linii Beskidka należy do wyjątkowo łagodnych, spokojnych i bezproblemowych pszczół. Nie wykazuje oznak agresji zarówno w przypadku przerwy w pożytkach, jak i przy niesprzyjającej pogodzie, gdy wieje chłodny wiatr lub pada deszcz. Przeglądy w ulach można przeprowadzać bez używania podkurzacza, pszczoły są spokojne i bardzo dobrze trzymają się plastrów. Wielu hodowców Beskidki robi przeglądy nawet bez używania osłon. 

Jeżeli gospodarka pasieczna jest prowadzona w sposób właściwy, pszczoły nie wykazują tendencji do rojliwości. Przed zima ule trzeba przygotować do zimowli i ścieśnić gniazdo. Pszczoła kraińska linii Beskidka bardzo dobrze zimuje, świetnie znosi nawet przedłużające się chłody. Podczas zimy wykorzystuje średnie zapasy pokarmu, warto więc jesienią podać im odpowiednią porcję. Mogą to być zapasy z domieszką spadzi.

Opracowano na podstawie:  

Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt 

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 15294

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Małopolska pszczoła 2021 - trwa nabór wniosków

XXXIV Barzkowickie Targi Rolne Agro Pomerania 2022

Wieczór Miodowy w GCK Filia Augustynów 2016

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Żeberka w sosie czosnkowo-miodowym

Ryż cytrynowy z miodem

Grillowana karkówka miodowa