Linia pszczół car: Beskidka
Linia pszczół car: Beskidka
Pszczoła kraińska linii Beskidka wyselekcjonowana została i jest hodowana w południowej Polsce. W tamtych warunkach pożytkowych i pogodowych czuje się bowiem najlepiej. Jest przystosowana do zbierania przede wszystkim tych pożytków, które pojawiają się najwcześniej.
Pszczoły kraińskie linii Beskidka mają lekko wydłużone korpusy i są zróżnicowane kolorystycznie. Robotnice są barwy jasnoszarej, natomiast matki oraz trudnie są dużo ciemniejsze. Omawiana linia świetnie sprawdza się w przypadku gospodarki intensywnej, nastawionej na jak największe zbiory miodu. Tworzy bardzo duże i silne rodziny, charakteryzujące się wczesnym rozwojem wiosennym. Wykorzystuje przede wszystkim wczesne pożytki wiosenne, jednak gdy te się skończą, przenosi się na pożytki późne, a nawet spadziowe. Wyprodukowany miód sklepi na sucho, a jego zapasy gromadzi przede wszystkim w nadstawkach. Pszczoły linii Beskidka gromadzą też duże zapasy pyłku, umieszczając go przede wszystkim na plastrach bocznych w gnieździe, a niewielkie ilości także naokoło czerwiu.
Pszczoła kraińska linii Beskidka należy do wyjątkowo łagodnych, spokojnych i bezproblemowych pszczół. Nie wykazuje oznak agresji zarówno w przypadku przerwy w pożytkach, jak i przy niesprzyjającej pogodzie, gdy wieje chłodny wiatr lub pada deszcz. Przeglądy w ulach można przeprowadzać bez używania podkurzacza, pszczoły są spokojne i bardzo dobrze trzymają się plastrów. Wielu hodowców Beskidki robi przeglądy nawet bez używania osłon.
Jeżeli gospodarka pasieczna jest prowadzona w sposób właściwy, pszczoły nie wykazują tendencji do rojliwości. Przed zima ule trzeba przygotować do zimowli i ścieśnić gniazdo. Pszczoła kraińska linii Beskidka bardzo dobrze zimuje, świetnie znosi nawet przedłużające się chłody. Podczas zimy wykorzystuje średnie zapasy pokarmu, warto więc jesienią podać im odpowiednią porcję. Mogą to być zapasy z domieszką spadzi.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 15294
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!