Trutowienie matek pszczelich
Trutowienie matek pszczelich
Jestem pszczelarzem od 60 lat. Na podstawie moich doświadczeń pszczelarskich ustaliłem powód trutowienia matek pszczelich.
Trutowienie matek pszczelich zazwyczaj występuje w matecznikach ratunkowych w komórkach pszczelich, gdzie złożona jest pewna ilość pokarmu dla pszczół robotnic. Jeśli dojdzie do założenia matecznika w takiej komórce wtedy larwa wychodząc z jaja zjada pokarm dla robotnicy, a w dalszej kolejności pokarm mateczny, czyli mleczko matecznikowe przeznaczone dla matki pszczelej.
Z takiego matecznika otrzymujemy matkę trutówkę. Z całkowitego braku czerwiu i jajek w ulu pszczoły robotnice wybierają spośród siebie kilka robotnic i karmiąc je mleczkiem matecznikowym następuje u nich z tego powodu rozwój narządów rozrodczych. Zapładniają się i zaczynają czerwienie. Z tego czerwiu wychodzą jedynie trutnie. Trutnie te są znacznie mniejsze od naturalnych, ale nadają się doskonale do zapłodnienia matek.
W/w opis przedstawiłem na VI Lubelskiej Konferencji Pszczelarskiej (Sympozjum Naukowe) w Pszczelej Woli przy Technikum Pszczelarskim, która odbyła się w dniach 6-8.02.2015r.
Zobacz również:
Trutówki. Przyczyna występowania a poddawanie matki pszczelej
Metody zapobiegania aktywności trutówek w ulu
Liczba wyświetleń artykułu: 25002
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!