Poławiacz powałkowy – zalety i wady
Poławiacz powałkowy – zalety i wady
Pyłek jest naturalnym i najcenniejszym źródłem białkowego pokarmu dla pszczół. Bardzo często dokarmiane są one nim jesienią i wczesną wiosną oraz wtedy, gdy konieczne jest pobudzenie ich aktywności. Co więcej – jest powszechnie wykorzystywany w kosmetyce i lecznictwie. Sposób jego poławiania ma więc kluczowe znaczenie dla ilości uzyskanego pyłku.
Pszczoły podczas lotów na pożytki zbierają nie tylko nektar, ale też pyłek. Pewną jego część można odzyskać poprzez odbieranie części obnóża znoszonego przez pszczoły zbieraczki. Najlepsze efekty przynoszą używane w tym celu poławiacze pyłku. Choć ich budowa i sposób zamontowania są różne, zasada działania jest praktycznie taka sama – mają pomóc pszczołom w strącaniu obnóży pyłkowych po powrocie do ula, a jednocześnie nie przeszkadzać w codziennym użytkowaniu pszczelego mieszkania.
Poławiacz powałkowy ulubiony przez pszczelarzy
Do wyboru jest kilka ich rodzajów, jednak najbardziej efektywne i najchętniej wykorzystywane przez pszczelarzy są poławiacze powałkowe. Poławiacze tego typu są nakładane na górny korpus ula. Ich głównym elementem jest perforowana siatka, pod którą znajduje się szufladka. Zerwane obnóża spadają przez otwory w siatce do umiejscowionej poziomo na dnie poławiacza szufladki. Ponieważ szufladka znajduje się w górnej części ula, jest ona lekko podgrzewana przez ciepłe powietrze pochodzące z gniazda. To ciepło sprawia, że obnóża znajdujące się w szufladce są lekko podsuszane. Rozwiązanie to jest świetnym sposobem, aby zapobiec pleśnieniu i fermentowaniu pyłku, który zbyt długo leży w szufladce. Gdy woda z niego w części odparuje, mniejsze jest prawdopodobieństwo, że pyłek się zepsuje i będzie go można wykorzystać jako kolejny produkt z ula, na którym można zarobić dodatkowe pieniądze z pasieki.
Można pozyskać około 30 procent pyłku
Dużą zaletą poławiaczy powałkowych jest umożliwienie otwierania wylotu ula w krótkim czasie od rozpoczęcia poławiania. Można to uczynić już po około 4-5 dniach, przy czym nie trzeba obawiać się, że w ten sposób ilość pozyskiwanego pyłku znacząco się obniży. Ma to natomiast duży wpływ na utrzymanie prawidłowej wentylacji gniazda, pszczelarze powinni więc pamiętać, by nie trzymać zamkniętych wylotków dłużej. Poławiacze powałkowe pozwalają na zdobycie dużych ilości pyłku bez zbędnego utrudniania życia pszczołom. Dzięki poławiaczom udaje się uzyskać około 30 procent pyłku, który pszczoły znoszą do ula. Pozostała ilość jest normalnie wnoszona do gniazda i wykorzystywana przez pszczoły we własnych celach. Magazynują pyłek bezpośrednio w plastrach w formie pierzgi.
Kilka wad nie przysłania zalet
Poławiacze powałkowe byłyby sprzętem idealnym, gdyby nie miały kilku wad. Przede wszystkim – utrudniają w pewnym stopniu przeglądy pszczelego gniazda. Ciężko jest również podkarmiać pszczoły w czasie, gdy tego potrzebują. Inną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest zmiana zachowania pszczół przy stosowaniu tego typu poławiacza. Stają się one bardzo ruchliwe i agresywne. Jednak przy odpowiednim zachowaniu pszczelarza można stonować zachowanie pszczół. Pomimo tych kilku wad, nadal poławiacze pyłkowe są najchętniej stosowane, bo dopóki co nie wynaleziono jednak lepszej formy pozyskiwania pyłku.
Opracowano na podstawie:
Mieczysław Janiszewski, Ule sprzęt i budowle pasieczne, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2014, s. 169-171
Zobacz również:
Pyłek kwiatowy - skład, właściwości, stosowanie i dawkowanie
Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli
Liczba wyświetleń artykułu: 13491
Komentarze z forum pszczelarskiego
blondynekkrk 2015-04-02 13:58:31