Poprawne przechowywanie miodu
Poprawne przechowywanie miodu
Miód, jako produkt naturalny, wymaga odpowiedniego przechowywania. Co prawda, ma naprawdę długi okres trwałości, jeśli jednak nie będzie miał sprzyjających warunków, bardzo szybko się zepsuje.
Niewłaściwie przechowywany miód może w krótkim czasie zestarzeć się. Nie chodzi o to, że staje się niezdolny do spożycia, ale że traci swoje właściwości biochemiczne. Wszystkie jego substancje czynne stopniowo tracą wtedy swoją moc, miód ma też dużo gorszy zapach i smak. Nie prezentuje się najlepiej i nie zachęca do spożycia.
O tym, jak długi termin ważności ma dobrze przechowywany miód, świadczą prace wykopaliskowe. Bardzo często archeolodzy znajdują doskonale zabezpieczone naczynia z miodem. Rekordem było odnalezienie w pobliżu Neapolu amfor z miodem, którego wiek szacowano na około dwa i pół tysiąca lat. Po otwarciu naczyń miód wyglądał naturalnie, nawet miał taką sama konsystencję. Nie wiadomo, czy ktoś pokusił się o jego sprawowanie, jednak to doskonały dowód na wyjątkową trwałość produktu wytwarzanego przez pszczoły.
Przechowywanie i magazynowanie miodu ma ogromne znaczenie na każdym etapie – zarówno w pasiece tuż po rozlaniu, jak i później, już u konsumenta w domu. Miód powinniśmy przechowywać w miejscu czystym, suchym, ale o względnej wilgotności powietrza około 70 procent. Co więcej, powietrze musi być dobrze wietrzone i pozbawione obcych zapachów – to bardzo ważne w pasiecie, gdzie miód jest przelewany. Obce zapachy szybko zostaną przez miód wchłonięte, przez co może on stracić swój unikalny smak i aromat. Bardzo ważny jest też dostęp świeżego powietrza.
Zobacz również:
Skład chemiczny miodu – enzymy
Skład chemiczny miodu – cukry proste i złożone
Liczba wyświetleń artykułu: 22492
Komentarze z forum pszczelarskiego
mati 2015-03-28 13:53:04
Antoni 2015-05-06 18:59:10
chorazak 2015-11-19 21:48:08
michal1972 2015-11-20 19:23:18