Dlaczego pszczoły tworzą olbrzymie skupisko przed wylotem?
Dlaczego pszczoły tworzą olbrzymie skupisko przed wylotem?
Każdy pszczelarz co najmniej kilka razy do roku spotyka się z dziwnym zjawiskiem w pasiece. Pszczoły wychodzą z uli i masowo obsiadają wyloty. Tworzą w ten sposób charakterystyczny kłąb, który może niepokoić niedoświadczonych pszczelarzy.
Skupisko pszczół na wylocie ula nie jest powodem do niepokoju – rodzina nie jest ani chora, ani niczym zatruta, ani głodna. Jest to normalne zjawisko zapisane w naturze pszczół. Wychodzą one na wylotek po to, by ochłodzić gniazdo. Wentylowanie odbywa się za pomocą poziomych ruchów skrzydełkami. Choć wydawałoby się, że jest to działanie pozbawione sensu, przecież machanie skrzydełkami nie ma takiej mocy. Ale z ula jednocześnie wychodzą tysiące pszczół i jednocześnie wentylują. Robią to dość skutecznie, gdyż udaje im się obniżyć temperaturę wewnątrz ula.
Po co pszczoły chłodzą gniazdo? Przede wszystkim dlatego, żeby nie przegrzać czerwiu – potrzebuje on bowiem ściśle określonej temperatury do rozwoju. Jeśli w ulu jest zbyt gorąco, pszczoły musza zejść z czerwiu, w przeciwnym razie może się on dosłownie ugotować. Inną przyczyną masowego wychodzenia na wylot jest wysoki upał. Jeśli na zewnątrz jest gorąco, to możemy tylko wyobrazić sobie, jakie warunki panują w ulu. Wieczorne wychodzenie na wylot i wentylacja pozwalają na obniżenie tej temperatury do prawidłowych, optymalnych dla pszczół warunków. Zdarza się też, że wyprodukowany przez pszczoły miód ma zbyt dużą zawartość wody. Robotnice wyczuwają to niemal natychmiast i od razu przystępują do jej odparowania – ta czynność również objawia się masowym wyjściem na wylot ula.
Zobacz również:
Co oznacza trzepotanie skrzydłami lub podnoszenie odwłoka u pszczół?
Budowa pszczoły miodnej - skrzydełka i odwłok
Tworzenie kłębu przez pszczoły przy wylocie – działania pszczelarza
Liczba wyświetleń artykułu: 54446
Komentarze z forum pszczelarskiego
factis 2015-03-24 10:17:56