Portal Pszczelarski

Budowa pszczoły miodnej - budowa zewnętrzna

Na zdjęciu: pszczoła miodna. Źródło zdjęcia: gde-fon.com/download/bee_eyes_wings_insect/248877/4000x2400

pszczoła miodna budowa pszczoły miodnej charakterystyka pszczoły miodnej anatomia pszczoły miodnej matka pszczela trutnie robotnice budowa zewnętrzna pszczoły miodnej długość pszczoły miodnej waga pszczoły miodnej czas życia pszczoły miodnej włoski szczecinki kolor pszczół

Budowa pszczoły miodnej - budowa zewnętrzna

W przypadku pszczół występują samce – trutnie oraz samice, które mają dwie postacie. Pierwsza to matka, czyli samica całkowicie wykształcona. Druga to robotnica, czyli samica o uwstecznionych narządach rozrodczych. Jej zadaniem nie jest bowiem rozmnażanie, a praca na rzecz ula – stąd jej specyficzne organy. Warto zwrócić jednak uwagę, że choć robotnice nie mają potomstwa, zajmują się wychowem potomstwa pszczoły matki.

Budowa zewnętrzna
Pszczoła miodna ma długość około 12-15 mm, a jej waga wynosi około 100 mg. Czas jej życia nie jest imponujący. Pszczoły wygryzające się na wiosnę żyją około 36-40 dni. Nieco dłużej mogą przeżyć pszczoły wygryzające się jesienią – wtedy żyją około 6-9 miesięcy. W budowie zewnętrznej pszczoły, podobnie jak u wszystkich innych owadów, wyróżnia się trzy części: głowę, tułów i odwłok. Od zewnątrz jej ciało okrywa stwardniały oskórek, którego poszczególne części połączone są giętkimi elastycznymi błonami. Dzięki temu pszczoła ma możliwość znacznego wyginania się, co ułatwia jej poruszanie się i codzienną pracę.

Jeżeli przyjrzymy się pszczole z bliska, możemy zauważyć, że jej ciało nie jest gładkie, tylko pokryte różnego rodzaju włoskami. Jest ich kilka rodzajów i każdy z nich ma swoje zadanie do wykonania. Na odnóżach znajdują się włoski i szczecinki, których zadaniem jest zbieranie pyłku kwiatowego oraz czyszczenie ciała. Są też włoski puste w środku, które połączone są zakończeniami nerwowymi – to specjalne zmysły czucia pszczół. Owłosienie pszczół jest pomocne przy wstępnej ocenie wieku pszczół – z biegiem czasu włoski się wycierają, przez co pszczoła przybiera ciemniejszą barwę. Młode pszczoły są dużo jaśniejsze – im są starsze, tym bardziej ciemnieją [2].

Opracowano na podstawie:
1. Antoni Demianowicz, Pszczoły, ich życie i hodowla, Rodzina Kolejowa, Warszawa 1936, przedmowa
2. Jerzy Wilde, Jarosław Prabucki (red.), Hodowla pszczół, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2009, s. 59-76
3. Zbigniew Lipiński, Żywienie pszczół miodnych, Wielbark 2014, s. 65
4. Zbigniew Lipiński, Żywienie pszczół miodnych, Wielbark 2014, s. 76
5. Jerzy Wilde (red.), Encyklopedia pszczelarska, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2013, s. 335

Zobacz również:

Budowa pszczoły miodnej - charakterystyka

Budowa pszczoły miodnej - głowa, wzrok, czułki i narząd gębowy

Budowa pszczoły miodnej - serce, układ oddechowy i nerwowy oraz smak i słuch

Budowa pszczoły miodnej - tułów i nogi

Budowa pszczoły miodnej - skrzydełka i odwłok

Budowa pszczoły miodnej - przewód pokarmowy i cewki Malpighiego

Zmysły u pszczoły miodnej

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 47872

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak 2014-12-24 14:27:21

Świetne zdjęcie i świetny artykuł!



  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?