Budowa pszczoły miodnej - budowa zewnętrzna
Budowa pszczoły miodnej - budowa zewnętrzna
W przypadku pszczół występują samce – trutnie oraz samice, które mają dwie postacie. Pierwsza to matka, czyli samica całkowicie wykształcona. Druga to robotnica, czyli samica o uwstecznionych narządach rozrodczych. Jej zadaniem nie jest bowiem rozmnażanie, a praca na rzecz ula – stąd jej specyficzne organy. Warto zwrócić jednak uwagę, że choć robotnice nie mają potomstwa, zajmują się wychowem potomstwa pszczoły matki.
Budowa zewnętrzna
Pszczoła miodna ma długość około 12-15 mm, a jej waga wynosi około 100 mg. Czas jej życia nie jest imponujący. Pszczoły wygryzające się na wiosnę żyją około 36-40 dni. Nieco dłużej mogą przeżyć pszczoły wygryzające się jesienią – wtedy żyją około 6-9 miesięcy. W budowie zewnętrznej pszczoły, podobnie jak u wszystkich innych owadów, wyróżnia się trzy części: głowę, tułów i odwłok. Od zewnątrz jej ciało okrywa stwardniały oskórek, którego poszczególne części połączone są giętkimi elastycznymi błonami. Dzięki temu pszczoła ma możliwość znacznego wyginania się, co ułatwia jej poruszanie się i codzienną pracę.
Jeżeli przyjrzymy się pszczole z bliska, możemy zauważyć, że jej ciało nie jest gładkie, tylko pokryte różnego rodzaju włoskami. Jest ich kilka rodzajów i każdy z nich ma swoje zadanie do wykonania. Na odnóżach znajdują się włoski i szczecinki, których zadaniem jest zbieranie pyłku kwiatowego oraz czyszczenie ciała. Są też włoski puste w środku, które połączone są zakończeniami nerwowymi – to specjalne zmysły czucia pszczół. Owłosienie pszczół jest pomocne przy wstępnej ocenie wieku pszczół – z biegiem czasu włoski się wycierają, przez co pszczoła przybiera ciemniejszą barwę. Młode pszczoły są dużo jaśniejsze – im są starsze, tym bardziej ciemnieją [2].
Opracowano na podstawie:
1. Antoni Demianowicz, Pszczoły, ich życie i hodowla, Rodzina Kolejowa, Warszawa 1936, przedmowa
2. Jerzy Wilde, Jarosław Prabucki (red.), Hodowla pszczół, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2009, s. 59-76
3. Zbigniew Lipiński, Żywienie pszczół miodnych, Wielbark 2014, s. 65
4. Zbigniew Lipiński, Żywienie pszczół miodnych, Wielbark 2014, s. 76
5. Jerzy Wilde (red.), Encyklopedia pszczelarska, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2013, s. 335
Zobacz również:
Budowa pszczoły miodnej - charakterystyka
Budowa pszczoły miodnej - głowa, wzrok, czułki i narząd gębowy
Budowa pszczoły miodnej - serce, układ oddechowy i nerwowy oraz smak i słuch
Budowa pszczoły miodnej - tułów i nogi
Budowa pszczoły miodnej - skrzydełka i odwłok
Budowa pszczoły miodnej - przewód pokarmowy i cewki Malpighiego
Liczba wyświetleń artykułu: 47872
Komentarze z forum pszczelarskiego
Lukasz_Baniak 2014-12-24 14:27:21