Po czym rozpoznać rodzaj miodu?

Na zdjęciu: słoik z miodem bez opisanej etykiety. Źródło zdjęcia: gde-fon.com/download/table_jar_honey_bokeh/405188/6000x4000
Po czym rozpoznać rodzaj miodu?
Rodzaje miodu różnią się od siebie nie tylko pod względem właściwości chemicznych, ale przede wszystkim organoleptycznych. Każdy miód ma swój specyficzny zapach i kolor, zarówno przed krystalizacją, jak i po. Przy odrobinie wprawy można więc bez problemu rozpoznać rodzaj miodu.
Oczywiście, rozpoznawanie rodzaju miodu ma sens tylko wtedy, gdy mamy pewność, że jest to miód całkowicie naturalny. A przy zakupie w supermarketach może być z tym różnie. Dlatego konsumenci miodu, którym zależy przede wszystkim na jakości i naturalności kupowanego produktu, powinni kupować miód w pasiekach, niewielkich sklepach z produktami pszczelarskimi lub w sklepach online dobrych i sprawdzonych pasiek. Dzięki temu można mieć pewność, że otrzymujemy miód, a nie produkt miodopodobny.
Przy odróżnianiu miodu największe znaczenie wydają się mieć zapach i smak. Po samej barwie nie zawsze uda nam się rozpoznać konkretny miód, gdyż wiele rodzajów może mieć bardzo zbliżone kolory.
Rozpoznawanie miodu po barwie, smaku i zapachu:
Miód rzepakowy – w stanie płynnym jest bezbarwny, czasem ma lekko słomkowy kolor. Krystalizuje bardzo szybko, wtedy przybiera barwę białą lub kremową. Ma delikatnie wyczuwalny zapach kwiatów rzepaku.
Miód wielokwiatowy – może się nieco różnić w zależności od rodzaju pożytków, na jakich pszczoły zbierały nektar oraz terminu zbiorów. Miód wiosenny jest jaśniejszy, delikatny w smaku i ma lekko wyczuwalny, słodki aromat. Miód letni jest nieco ciemniejszy, ma ostry smak i jest bardziej aromatyczny.
Miód lipowy – ma mocno wyczuwalny zapach kwiatów lipy. Jest jasnożółty lub lekko bursztynowy, czasem można dostrzec lekki zielonkawy odcień. Jego smak jest mocny, zdecydowany, lekko pikantny, a czasem nawet gorzkawy.
Miód akacjowy – jest jasno słomkowy lub żółtawy. Zdarza się, że jest nawet całkiem przezroczysty. Gdy skrystalizuje robi się biały lub jasnożółty. Bardzo intensywnie pachnie, z wyczuwalną nutą kwiatów akacji. W smaku jest bardzo słodki, bez wyczuwalnych nut goryczy czy kwasowości.
Miód spadziowy – już na pierwszy rzut oka różni się od miodów wytwarzanych z nektarów. Jest ciemny, brunatny, brązowy, zgniłozielony lub całkiem czarny. Kolor w dużej mierze jest uzależniony od gatunku drzewa, z jakiego zbierana była spadź. W smaku jest ostry, mocny, często z wyczuwalnymi nutami żywicy.
Miód gryczany – jest ciemny, o barwie mocno herbacianej lub brunatnej. Intensywny jest również jego smak – dosyć ostry i pikantny. W zapachu można wyczuć bardzo silną nutę kwiatów gryki.
Miód faceliowy – w postaci płynnej jest jasnożółty, natomiast gdy skrystalizuje staje się jasnokremowy, czasem całkiem biały. Ma delikatny, lekki smak.
Miód wrzosowy – dość rzadko w naszym kraju spotykany. Ma ciekawą, brunatno-czerwoną barwę. Równie ciekawie wygląda po krystalizacji – staje się pomarańczowy lub bardzo brunatny, a jego konsystencja robi się galaretowata. Pachnie wrzosem, a w smaku jest delikatny, ale nie za bardzo słodki. Te cechy sprawiają, że praktycznie nie ma możliwości, by go pomylić z inną odmianą miodu.
Miód malinowy – gdy jest płynny, ma barwę jasnożółtą, a po krystalizacji staje się żółto-biały. Jest delikatny i słodki, z wyczuwalnymi w smaku owocami malin.
Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 116-117
Zobacz również:
Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie
Liczba wyświetleń artykułu: 55877
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Luksemburscy pszczelarze walczą z tanim miodem z zagranicy
Pszczelarze z Luksemburga boją się napływu miodu z zagranicy Edyta Glebocki

Miód nie tylko do mazurka, czyli Wielkanocna odsłona miodu, o której nie słyszałeś!
Informacja prasowa Portal Pszczelarski

Ankara stolicą fałszerzy miodu
Stolica Turcji niechlubnie słynie z fałszowania miodu na szeroką skalę. Edyta Glebocki

Parlament krajowy w Bawarii chce położyć kres fałszerzom miodu
Estonia ma laboratorium do badania miodu Edyta Glebocki

Jak miód stał się groźny dla bezpieczeństwa narodowego?
Co się wydarzyło w 2023 roku z miodem w Polsce? Portal Pszczelarski

Kto nie może jeść miodu i dlaczego?
Kto nie może spożywać miodu? Joanna Baran

Fałszowanie miodu? Mit kontra sklepowa rzeczywistość
Miód w Polsce nie jest fałszowany Portal Pszczelarski
