Portal Pszczelarski

Rozróżnianie mateczników - mateczniki cichej wymiany

Na zdjęciu: mateczniki cichej wymiany. Źródło zdjęcia: curbstonevalley.com/wp-content/uploads/2011/06/salviacup.jpg

rozróżnianie mateczników rozpoznawanie mateczników podział mateczników mateczniki cichej wymiany mateczniki cicha wymiana

Mateczniki cichej wymiany
Każdy pszczelarz wie, ze pojawienie się w ulu nowej królowej nie zawsze jest spowodowane utratą dotychczasowej matki. Bywa i tak, że aktualna matka ma się całkiem dobrze, jednak jest już stara i mało wydolna. Najczęściej chodzi o małą wydajność podczas składania jaj albo niewystarczającą produkcję feromonów. Wtedy pojawia się cicha wymiana, z której pszczoły korzystają w tych miesiącach, w których nie występuje naturalne rozmnażanie.

Skąd pszczoły wiedzą, że matka powinna zostać wymieniona na lepszy model? Po prostu to czują – a raczej nie czują feromonów, które zwykle otaczają je z każdej strony. Mała siła feromonów oznacza również zmniejszoną siłę matki. Wtedy pszczoły robotnice, które szczególnie odczuwają ten brak, zaczyna wspólnie budować mateczniki cichej wymiany. Znajdują się one najczęściej na skraju plastrów z czerwiem lub nawet w pewnej odległości od właściwego gniazda. Zwykle powstaje od 1 do 3 mateczników cichej wymiany. Wyglądają tak samo jak mateczniki rojowe – można je od nich rozróżnić jedynie na podstawie ich liczby oraz pory roku, w jakiej powstają – od lipca do września.

Gdy mateczniki cichej wymiany są już gotowe, stara matka jest do nich doprowadzana w celu złożenia jaj. Potem jest trzymana od nich z daleka, a pszczoły stale pilnują dostępu do mateczników. Bywa bowiem i tak, że stara matka czuje, że nadchodzi kres jej panowania i resztkami sił próbuje zaatakować robotnice, rozgryźć mateczniki i nie dopuścić do powstania nowych królowych.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 22-25

Zobacz również:

Rozróżnianie mateczników - mateczniki rojowe

Rozróżnianie mateczników - mateczniki ratunkowe

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 48687

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Lawendowe ciasto dyniowe

Klasyczna truskawka z miodem

Gofry drożdżowe z jogurtem greckim i miodem o smaku truskawkowo-waniliowym

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły