Portal Pszczelarski

Rebelia w ulu - Rójka i rebeliantki

Pasieka eksperymentalna Instytutu Nauk o Środowisku zlokalizowana na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zdjęcia i tekst na licencji CC-BY. Źródło: Projektor Jagielloński 2, "Rebelia w ulu", www.projektor.uj.edu.pl

Rebelia w ulu Projektor Jagielloński 2 Uniwersytet Jagielloński badania na rodzinach pszczelich teoria doboru krewniaczego pszczoła miodna rójka rebeliantki pszczoły robotnice Karolina Kuszewska

Rójka i rebeliantki

Pszczoła miodna (łac. Apis mellifera) ze względu na jej duże znaczenie gospodarcze w zapylaniu upraw i produkcji miodu jest najlepiej poznanym owadem eusocjalnym. Rodzinę pszczelą podaje się także za przykład doskonałego społeczeństwa, w którym robotnice rezygnują z własnej reprodukcji po to, by opiekować się matką i jej potomstwem. Badania opublikowane w 2012 roku przez naukowców z Instytutu Nauk o Środowisku, przedstawiające „rebelianckie" robotnice u pszczoły miodnej [1], są jednymi z tych, które pokazują, że relacje pomiędzy osobnikami żyjącymi w rodzinie pszczelej nie są wcale tak idealne, a pomiędzy członkami rodziny pojawiają się konflikty i napięcia.

Rebeliantki to robotnice wychowywane tuż po rójce, która jest jedynym naturalnym sposobem podziału i powstawania nowej rodziny pszczelej. W tym czasie pszczela matka wraz z częścią robotnic (rojem) opuszcza macierzyste gniazdo i rozpoczyna poszukiwania odpowiedniego siedliska. W pozostawionym przez matkę gnieździe pozostaje druga część robotnic, która opiekuje się rozwijającymi się przyszłymi matkami oraz jajami, larwami i poczwarkami robotnic. Właśnie z tych chwilowo pozbawionych dorosłej matki jaj i larw rozwijają się rebelianckie robotnice, u których jajniki są lepiej rozwinięte niż u zwykłych robotnic. W przyszłości umożliwi im to własną reprodukcję, czyli składanie niezapłodnionych jaj, z których wyklują się wyłącznie samce (trutnie). Rebeliantki mają jednak gorzej rozwinięte narządy produkujące pokarm dla matki i larw, więc nie mogą wystarczająco mocno angażować się w wychowanie kolejnych pokoleń pszczół. Innymi słowy, są egoistycznymi robotnicami, które sprzeciwiają się ogólnie przyjętym zasadom funkcjonowania rodziny pszczelej i – zamiast pracować na rzecz "nowej matki i jej potomstwa" – starają się doprowadzić do wychowywania własnego potomstwa.

Bibliografia:

[1] M. Woyciechowski, K. Kuszewska, Swarming generates rebel workers in honeybee, Curr. Biol. 22. 707-711, 2012

Czytaj więcej o Rebelii w ulu:

1. Rebelia w ulu - Dlaczego lepiej dbać o siostrę?

2. Rebelia w ulu - Sprzeczne interesy

Kliknij aby uzyskać więcej informacji na temat działań podejmowanych w ramach Projektora Jagiellońskiego.

Zobacz również:

Rójka. Termin, miejsca, sposób postępowania, waga i nazwy rojów

Kliknij aby uzyskać więcej informacji na temat działań podejmowanych w ramach Projektora Jagiellońskiego.
Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 5917

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Ciasteczka lekko miodowe

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 - koszty podlegające refundacji oraz podmioty uprawnione do składania projektów

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR

Kasa fiskalna - czy sprzedając miód musisz ją mieć?

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.