Portal Pszczelarski

Warunki mechanizmu "Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich" 2014/2015, 2015/2016

Na obrazku: logo ARR. Źródło obrazka: arr.gov.pl

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich Agencja Rynku Rolnego ARR Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce refundacja ARR

Warunki mechanizmu wsparcie rynku produktów pszczelich 2014/2015 i 2015/2016

Zadaniem mechanizmu „Wsparcie rynku produktów pszczelich” jest poprawa jakości miodu, a także wzmocnienie poszczególnych ogniw związanych z produkcją i zbytem zarówno miodu, jak i innych produktów pszczelich.

Warunki wsparcia na lata 2014/15 oraz 2015/16 zostały zawarte w Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce w 2014 roku. Wsparcie oparte jest na refundacji kosztów – czyli pszczelarze nie otrzymają środków na prowadzenie poszczególnych działań, a otrzymają zwrot kosztów po uprzednim przedstawieniu projektu, a następnie jego zrealizowaniu.

W omawianym sezonie wsparcia można ubiegać się o całkowitą lub częściową refundacje kosztów poniesionych na: pomoc techniczną (szkolenia, konferencje, kursy), zakup leków przeciwko warrozie, zakup lawet do przewożenia uli, zakup pszczół, sprzętu pszczelarskiego oraz urządzeń laboratoryjnych, wykonanie analiz miodu, wdrażanie programów badawczych, a nawet na produkcję filmów edukacyjnych i instruktażowych.

Z pomocy mogą korzystać zrzeszenia i organizacje pszczelarskie. Końcowym beneficjentem może być pszczelarz (właściciel pasieki) pod warunkiem, że jest on zrzeszony w ramach którejś z organizacji. Pszczelarz niezrzeszony nie może ubiegać się o refundację. Zasady udzielania wsparcia są zróżnicowane w zależności od celu, na jaki to wsparcie ma zostać przeznaczone. Pomoc dla pszczelarzy realizowana jest przez Agencję Rynku Rolnego w ramach trzyletniego Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa. Wysokość refundacji dla poszczególnych projektów może być różna – najczęściej waha się od 60 do 100 procent kosztów kwalifikowanych netto.

Opracowano na podstawie:
Lucyna Palicka, Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na 2014 rok, www.wodr.poznan.pl, 1.11.2014 r.

Zobacz również:

Dla kogo pomoc z Agencji Rynku Rolnego?

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich na rok 2014

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2012/2013

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3755

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto orzechowe z miodem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

O czym pamiętać przy miodobraniu?

Linia pszczół car: Pogórska (Cb)

Właściwości miodu ze spadzi iglastej

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.