Portal Pszczelarski

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2012/2013

Na obrazku: logo ARR i informacja o Wsparciu Rynku Produktów Pszczelich w sezonie 2012/2013. Źródło obrazka: arr.gov.pl

Agencja Rynku Rolnego ARR Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich sezon pszczelarski 2012 sezon pszczelarski 2013

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2012/2013

Wsparcie rynku produktów pszczelich odbywało się w sezonie 2012/2013 w ramach trzyletniego Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce. Dotyczył on sezonów 2010/11, 2011/12 oraz 2012/13.

Pomoc w ramach mechanizmu była kierowana do branży pszczelarskiej, a jej końcowymi odbiorcami mogły być gospodarstwa pasieczne, które posiadały weterynaryjny numer identyfikacyjny bądź były wpisane do rejestru prowadzonego przez powiatowego lekarza weterynarii. W imieniu indywidualnych pszczelarzy o refundację środków finansowych ubiegały się związki, zrzeszenia, stowarzyszenia i inne organizacje pszczelarskie. Pszczelarze niezrzeszeni nie mogli skorzystać z pomocy w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich” w sezonie 2012/2013.

Refundacji w ramach programu realizowanego w sezonie 2012/2013 podlegały całkowite lub częściowe koszty netto, poniesione na realizację następujących działań: prowadzenie szkoleń, zakup sprzętu pszczelarskiego, zakup leków do zwalczania warrozy, zakup lawet do przewozu uli, zakup pszczół, a także zakup sprzętu laboratoryjnego, wykonanie analiz jakości miodu oraz wdrażanie programów badawczych. Można było otrzymać refundację w wysokości od kilkudziesięciu do nawet stu procent wartości poniesionych kosztów na poszczególne działania. Projekty w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich” można było składać do 20 października 2012 roku. Realizacja projektów zakończyła się natomiast 14 sierpnia 2013 roku — w tym nieprzekraczalnym terminie pszczelarze musieli złożyć wniosek o refundację wraz z kompletem wymaganych dokumentów (między innymi dowodów zakupu lub poniesionych kosztów).

Opracowano na podstawie:
„Warunki ubiegania się o refundację kosztów poniesionych w ramach realizacji mechanizmu Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2010/2011, 2011/2012, 2012/2013”, www.arr.gov.pl, 12.11.2014 r.

Zobacz również:

Dla kogo pomoc z Agencji Rynku Rolnego?

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich na rok 2014

Warunki mechanizmu "Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich" 2014/2015, 2015/2016

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 1611

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zespół doradczy ds. pszczelarstwa przy ministrze rolnictwa 2017

Werner Gekeler - Pszczoły. Poradnik hodowcy. Wydanie 2024

Seminarium pszczelarskie w Mariówce 2017

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę