Higiena w pasiece
Higiena w pasiece
Higiena w pasiece to pojęcie dość szerokie – dotyczy zarówno zdrowotności pszczół, jak i utrzymania w należytym porządku pracowni pasiecznej i sprzętu pszczelarskiego.
Każdy pszczelarz powinien zwracać szczególną uwagę na warunki higieniczne w swojej pasiece. Porządek musi być utrzymywany przez cały rok, zarówno podczas sezonu pożytkowego, jak i podczas zimowli. Warto wychodzić z założenia, że chorobom zawsze łatwiej jest zapobiegać niż potem je leczyć. Higiena w pasiece powinna więc obejmować: pasieczysko, ule, pszczoły i matki, sprzęt pasieczny, pracownię pasieczną oraz odzież ochronną.
Teren pasieki – powinien być oddalony od dróg publicznych, zakładów przemysłowych i kanałów ściekowych. Na terenie pasieczyska powinien być zawsze porządek, a trawa wykoszona. Jeśli w pasiece znajdują się ule po wymarłej rodzinie, muszą być czyste, odkażone i zamknięte tak, by inne pszczoły do nich nie wlatywały. Wokół uli nie powinno być padłego czerwiu i pszczół czy kawałków plastrów. Wszystkie takie elementy są źródłem zakażeń.
Ule i wodopoje – muszą być utrzymywane w bezwzględnej czystości. Poidła powinny być zadaszone, a woda w miarę możliwości bieżąca. Brak poideł sprawi, że pszczoły będą pobierać wodę z przypadkowych źródeł, co może szybko doprowadzić do zatruć i zakażeń. Ule powinny być szczelne, czyste, zadaszone, postawione na stabilnych podstawach. W przypadku każdej rodziny gniazdo powinno być dopasowane do siły danej rodziny.
Materiał hodowlany – musi być zdrowy i sprawdzony. Matki pszczele powinny pochodzić z pasiek zarodowych lub hodowlanych. Podczas rozmnażania pasieki nigdy nie powinno się łączyć pszczół z rodzin chorych ze zdrowymi. Chorym to nie pomoże, a zdrowym – zdecydowanie zaszkodzi.
Opracowano na podstawie:
Stanisław Dubiel, Higiena prowadzenia pasieki pszczelej a zdrowotność pszczół, www.ppr.pl, 8.11.2014 r.
Zobacz również:
Jak sprawdzić, czy pszczoły są zdrowe?
Czynniki zwiększające podatność pszczół na choroby
Liczba wyświetleń artykułu: 6876
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!