Portal Pszczelarski

Ul Dadanta - historia powstania oraz wymiary pierwowzoru

Na zdjęciu: stary ul Dadanta. Źródło zdjęcia: dave-cushman.net/bee/jpg/old_dadant.jpg

Charles Dadant Lorenzo Langstrotha Moses Quinby ul Dadanta ul dadana ul Dadanta-Blatta ul Blatta budowa ula Dadanta wymiary ula Dadanta otwór wylotowy ula Dadanta dennica dennica ula Dadanta wymiary ramki Dadanta ramka Dadanta nadstawka nadstawka ula Dadanta miodnia

Ul Dadanta - historia powstania oraz wymiary pierwowzoru

Ul Dadanta został skonstruowany w roku 1868 przez Charlesa Dadanta. Dadant, urodzony we Francji w 1817 roku, do Ameryki Północnej emigrował w 1863 i tam zajął się hodowlą pszczół. Był pszczelarzem oraz wydawcą The American Bee Journal, czyli najstarszego amerykańskiego pisma związanego z pszczelarstwem[1]. Dadant oparł swój projekt na rozwiązaniach zaproponowanych przez Lorenzo Langstrotha (odkrywca odstępu pszczelego, twórca ula langstrotha) i Mosesa Quinbyego (twórca ramki Quinsbyego, będącej modyfikacją tej z ula langstrotha[2]). Ul zaprojektowany przez Dadanta znany i rozpowszechniony jest nie tylko w Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzi. W Polsce nazywa się go ulem Dadanta-Blatta, gdyż wykorzystywana jest w nim ramka z ula Blatta (modyfikacja szwajcarska)[3].

Ul Dadanta jest w pewnym sensie prototypem czy bazą, która wielokrotnie była modyfikowana. Istnieje bowiem wiele odmian pierwotnego wzoru. Oryginalny ul Dadanta jest zbudowany z pojedynczych desek oraz składa się z[4]:
- ruchomej dennicy (która przydłuża się w mostek),
- korpusu gniazdowego (tylna ściana korpusu jest wzmocniona poprzez wykorzystanie dwóch desek),
- 10 ramek (o wymiarach 435 x 300 mm[5]), 
- nadstawki (ustawianej bezpośrednio na korpusie, tj. na jego ścianach),
- daszka.

Otwór wylotowy w ulu Dadanta reguluje się klockami.
Dennica połączona jest w ulu Dadanta z korpusem gniazdowym. Warto pamiętać, iż odległość między dnem a dolną beleczką ramek wynosić ma 2 cm[6]. Choć standardowa szerokość ramki w ulu wynosi 25 mm (przy zachowaniu uliczek maksymalnie 10-milimetrowych), to w niektórych ulach, w tym również w ulu Dadanta, wykorzystuje się również ramki o szerokości 35 mm (zawsze przy zachowaniu standardowej szerokości uliczek!)[7].

Interesującą kwestią jest wykorzystywanie w ulach Dadanta (oraz, o czym warto wspomnieć, ulach warszawskich poszerzonych) nadstawki. Choć mają jasno określoną liczbę ramek, dzięki owej nadstawce wydzielić można w nich miodnię [8].

Przypisy:
[1] Charles Dadant [w:] ApisWiki.PL, opracowanie prof. dr hab. Michał Gromisz [http://apis.gromisz.org.pl/w/index.php/Charles_Dadant].
[2] Ramka Quinbyego [w:] ApisWiki.PL, opracowanie prof. dr hab. Michał Gromisz [http://apis.gromisz.org.pl/w/index.php/Ramka_Quinbyego].
[3] Ul Dadanta- Blatta [w:] ApisWiki.PL, opracowanie prof. dr hab. Michał Gromisz [http://apis.gromisz.org.pl/w/index.php/Ul_Dadanta-Blatta].
[4] Ul Dadanta [w:] ApisWiki.PL, opracowanie prof. dr hab. Michał Gromisz [http://apis.gromisz.org.pl/w/index.php/Ul_Dadanta].
[5] Jerzy Marcinkowski, Sprzęt i narzędzia pasieczne [w:] Pszczelnictwo, red. Jarosław Prabucki, wyd. Albatros, Szczecin 1998, s. 430.
[6] Dr inż. Janusz Bratkowski, Specyficzne cechy gospodarki pasiecznej na Warmii i Mazurach w ulach poszczególnych typów [w:] Poprawa zdrowotności i produkcyjności rodzin pszczelich, materiały pomocnicze dla uczestników szkolenia, Olsztyn 2012, praca dostępna w witrynie internetowej Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy [http://www.wzp-olsztyn.pl/pdf/Mat-szk_WZP%2712-1.pdf] s.21.
[7] Jerzy Marcinkowski, ibid.
[8] Dr inż. Janusz Bratkowski, ibid., s. 22.

Zobacz również:

Ul Dadanta - zalety i wady

Ul Dadanta - podstawowe informacje

Ul Dadanta - rodzaje i modyfikacje

Jak zbudować ul Dadanta? - poddasze, dennica, nadstawka i daszek

Jak zbudować ul Dadanta? - przygotowanie do budowy oraz korpus gniazdowy

Ul wielkopolski a ul Dadanta



Liczba wyświetleń artykułu: 20101

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2015-01-15 22:08:18

Bardzo ciekawy tekst! Gratuluję!



  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Szybki piernik z miodem na święta

Szpinak z gruszką, pomarańczą i miodem

Korzenna sałatka z tofu i miodem na jabłkach

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Co robić gdy wystąpi rabunek w ulu?

Linia pszczół M: Augustowska (MA)

Linia pszczół Apipol 2

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele