Portal Pszczelarski

Podsumowanie sezonu pszczelarskiego 2013

Na zdjęciu: miód w otoczeniu pomarańczy. Źródło zdjęcia: gde-fon.com/download/citrus_peel_honey_crockery_orange_tangerines_juice/582595/2000x1331

sezon pszczelarski 2013 cena miodu zimowla

Podsumowanie sezonu pszczelarskiego 2013

Sezon pszczelarski w 2013 roku jedni pszczelarze uznali za udany, inni twierdzili, że nie był to zbyt dobry rok. Na takie, a nie inne opinie wpływ miało wiele czynników. Negatywnie oceniana była przede wszystkim bardzo długa zima, natomiast pozytywnie – wyjątkowo dobre nektarowanie wszystkich roślin miododajnych.

Początek sezonu nie był zbyt udany – zima 2012/2013 należała do bardzo srogich z dużymi spadkami temperatur poniżej zera. W niektórych rejonach kraju trwała od grudnia to czerwca. Spowodowało to, że w niektórych gospodarstwach pasiecznych pszczoły bardzo źle zniosły zimowlę albo nawet całkowicie przemarzły. Jednak, zdaniem pszczelarzy, pozwoliło to wyeliminować przede wszystkim słabe rodziny, z których wydajność – nawet jeśli przetrwałyby – nie byłaby zbyt wysoka.

Pomimo srogiej zimy wiosna zaczęła się naprawdę dobrze – główne pożytki pszczele, przede wszystkim rzepak i lipa, bardzo obficie nektarowały, co pozwoliło na wyjątkowo dobre zbiory miodu. W niektórych regionach kraju pszczelarze zbierali po około 40 kg miodu z jednej rodziny. Wyjątkowo obficie w 2013 roku nektarowała także gryka. Dzięki dobremu sezonowi pożytkowemu początkowe straty w rodzinach pszczelich okazały się możliwe do odbudowania. Rodziny po ciężkiej zimie szybko bowiem powróciły do sił.

W 2013 roku wzrosła też nieznacznie cena miodu – zarówno skupowanego hurtowo, jak i detalicznie przez pszczelarzy. Podmioty skupowe płaciły średnio po 11 złotych za kilogram miodu, natomiast średnia cena miodu na wolnym rynku utrzymywała się na poziomie 25-30 zł.

Zobacz również:

Cena miodu w 2013 r.

Cena miodu - Główny Urząd Statystyczny

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Rzepak - roślina miododajna

Lipa drobnolistna - roślina miododajna

Gryka zwyczajna - roślina miododajna

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 1755

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

O co chodzi w BeePower!?