Podsumowanie sezonu pszczelarskiego 2013
Podsumowanie sezonu pszczelarskiego 2013
Sezon pszczelarski w 2013 roku jedni pszczelarze uznali za udany, inni twierdzili, że nie był to zbyt dobry rok. Na takie, a nie inne opinie wpływ miało wiele czynników. Negatywnie oceniana była przede wszystkim bardzo długa zima, natomiast pozytywnie – wyjątkowo dobre nektarowanie wszystkich roślin miododajnych.
Początek sezonu nie był zbyt udany – zima 2012/2013 należała do bardzo srogich z dużymi spadkami temperatur poniżej zera. W niektórych rejonach kraju trwała od grudnia to czerwca. Spowodowało to, że w niektórych gospodarstwach pasiecznych pszczoły bardzo źle zniosły zimowlę albo nawet całkowicie przemarzły. Jednak, zdaniem pszczelarzy, pozwoliło to wyeliminować przede wszystkim słabe rodziny, z których wydajność – nawet jeśli przetrwałyby – nie byłaby zbyt wysoka.
Pomimo srogiej zimy wiosna zaczęła się naprawdę dobrze – główne pożytki pszczele, przede wszystkim rzepak i lipa, bardzo obficie nektarowały, co pozwoliło na wyjątkowo dobre zbiory miodu. W niektórych regionach kraju pszczelarze zbierali po około 40 kg miodu z jednej rodziny. Wyjątkowo obficie w 2013 roku nektarowała także gryka. Dzięki dobremu sezonowi pożytkowemu początkowe straty w rodzinach pszczelich okazały się możliwe do odbudowania. Rodziny po ciężkiej zimie szybko bowiem powróciły do sił.
W 2013 roku wzrosła też nieznacznie cena miodu – zarówno skupowanego hurtowo, jak i detalicznie przez pszczelarzy. Podmioty skupowe płaciły średnio po 11 złotych za kilogram miodu, natomiast średnia cena miodu na wolnym rynku utrzymywała się na poziomie 25-30 zł.
Zobacz również:
Cena miodu - Główny Urząd Statystyczny
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Lipa drobnolistna - roślina miododajna
Gryka zwyczajna - roślina miododajna
Liczba wyświetleń artykułu: 1755
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!