Portal Pszczelarski

Cena miodu w 2013 r.

Na zdjęciu: cena miodu. Źródło zdjęcia: beetime.eu/wp-content/uploads/2013/07/price-of-honey.jpg

cena miodu sezon pszczelarski 2013

Cena miodu

Obserwując statystyki ceny miodu, zarówno w skupach, jak i na wolnym rynku, można zaobserwować, że produkty pszczele radzą sobie w sprzedaży całkiem nieźle. Niestety, ceny miodu nigdy nie są takie, jakich oczekiwaliby sami pszczelarze. A i konsumentom zdarza się narzekać na wysoką cenę.

W 2013 roku średnia cena miodu płacona przez podmioty skupowe wynosiła 11 złotych za litr. To niewiele, wie o tym każdy pszczelarz, dlatego skupy miodu nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród pszczelarzy, szczególnie tych, którzy nie prowadzą produkcji na wielką skalę i sprzedaż miodu za taką cenę jest dla nich zbywaniem produktów z własnej pasieki poniżej granicy opłacalności produkcji. Nieco lepiej w ubiegłym roku kształtowała się cena za litrowy słoik miodu w 2013 roku. Klienci płacili średnio około 25 złotych za litrowy słoik. Jest to, oczywiście, cena uśredniona – w rzeczywistości cena może być bardzo różna w zależności od regionu kraju, polityki cenowej prowadzonej przez pszczelarza czy obfitości pożytku w danym roku.

Ubiegły rok był wyjątkowo dobry pożytkowo, dlatego średnia cena za słoik miodu była nieco niższa niż by tego się spodziewali pszczelarze. Jeśli jednak dla porównania spojrzymy kilka lat wstecz, okazuje się, że cena produktów pszczelich z roku na rok systematycznie rośnie. A to oznacza, że mają one swoje stałe grono odbiorców, którym mniej zależy na cenie, a przede wszystkim na wysokiej jakości produkcji. Statystyki za ten rok jeszcze nie zostały policzone, jednak biorąc pod uwagę kiepskie pożytki na początku roku (ze względu na przymrozki wiosenne) oraz fakt, że rok ubiegły był uważany za jeden z najlepszych w pszczelarstwie od dziesięcioleciu, ceny miodu w tym roku mogły jeszcze bardziej wzrosnąć. Gdyż jest go po prostu mniej.

Opracowano na podstawie:
www.giełdapszczelarska.pl, 13.11.2014 r.

Zobacz również:

Cena miodu - Główny Urząd Statystyczny

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3280

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak 2014-11-26 08:23:41

Generalnie w 2013 roku można było narzekać. Z tego co pamiętam, deszcz zaskakiwał co jakiś czas. Mimo to każdy wyszedł na swoje. A co do ceny, to faktycznie z roku na rok rośnie. Ale czy jest jakiś produkt, poza benzyną, który staniał ostatnimi czasy?



  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Pierniczki na miodzie

Ciasteczka imbirowe z miodem

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Kwalifikacyjny kurs pszczelarski w Płocku 2021

Rój pszczół na jezdni wiaduktu w Szczecinku

życzenia dla pszczelarza

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016