Skład chemiczny miodu – witaminy
Miody różnią się od siebie nie tylko barwą, klarownością czy konsystencją, ale też zawartością odżywczą. Mogą mieć nieco różny skład chemiczny, jednak bez względu na to, jaki miód wybierzemy, możemy być pewni, że jego regularne spożywanie będzie miało pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.
Wśród składników miodu największe znaczenie mają mikroelementy oraz składniki o działaniu antybiotycznym. Nie należy jednak zapominać, że jest on też świetnym źródłem witamin. Co prawda, nie zawiera ich w zbyt dużej ilości, jednak i tak konsumpcja miodu przyniesie dużo lepsze efekty niż kupowanie sztucznych witaminowych suplementów.
Obecność witamin w miodzie jest uzależniona od ilości zawartego w nim mleczka pszczelego oraz pyłku kwiatowego. Każdy miód zawiera witaminy z grupy B, w szczególności B1, B2 oraz B6, które wspomagają funkcjonowanie naszego układu odpornościowego. Jest też kwas foliowy, nikotynowy i pantotenowy, które usprawniają układ nerwowy i sercowo-naczyniowy, a także mają pozytywny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci. W każdym miodzie jest też spora dawka witaminy C – średnio jest to około 22 miligramy, jednak na przykład w miodzie gryczanym może to być aż pięć razy więcej. Miód ten jest więc szczególnie zalecany w stanach zapalnych i w przeziębieniach.
Wszystkie te witaminy należą do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jednak w niektórych miodach stwierdzono również obecność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, szczególnie witaminy A. Zapobiega ona zakażeniom i pomaga walczyć z infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi.
Zobacz również:
Skład chemiczny miodu – enzymy
Skład chemiczny miodu – cukry proste i złożone
Jakość miodu. Przepisy, normy i parametry oceny jakości miodu
Badanie miodu w domowych warunkach
Liczba wyświetleń artykułu: 17928
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!