Portal Pszczelarski

Hodowla a chów pszczół

Na zdjęciu: ule na polu maku. Źródło zdjęcia: blog.sevanmatossian.com/wp-content/uploads/2011/05/ushi-beehives-v2.jpg

hodowla pszczół chów pszczół

Hodowla a chów pszczół

Choć w języku potocznym pojęcia chów i hodowla występują zamiennie, w rzeczywistości różnią się one znaczeniowo. Także w przypadku pszczelarstwa – niektórzy pszczelarze zajmują się hodowlą pszczół, a inni jedynie chowem.

Chów pszczół jest to zapewnianie im prawidłowych warunków do bytowania i rozwoju, dzięki czemu rozwijają one pełnie pożądanych cech – czyli przede wszystkim produkują miód i inne produkty pszczele. Hodowla obejmuje więc wszelkie prace higieniczne, zapewnienie pszczołom odpowiedniego ula, podkarmianie w czasie głodu czy regularne przeglądy w celu wykrycia ognisk chorobowych. Chów pszczół musi być, oczywiście, zgodny z zasadami dobrostanu zwierząt. Pszczelarz musi o nie dbać najlepiej, jak potrafi. Wbrew niektórym opiniom, chów nie polega bowiem na puszczeniu pszczół samopas – niech sobie radzą.

Hodowla pszczół jest natomiast zagadnieniem wyższego rzędu i wiąże się z ich rozmnażaniem w celu uzyskania jak najlepszych cech genetycznych, które przekładają się później na jakość całego gatunku. Tym zajmują się przede wszystkim pasieki hodowlane, w których można kupić zarówno matki pszczele, jak i wysokiej jakości odkłady, które rozwiną się w silną i wysoce użyteczną rodzinę pszczelą. Hodowla ma dwa główne cele. Po pierwsze – zachowanie gatunku. A po drugie – wyhodowanie takich pszczół, których wszystkie cechy będą korzystne z punktu widzenia pszczelarstwa. Hodowla ma więc na celu wyhodowanie pszczół jak najbardziej łagodnych, jak najmniej rojliwych, o szybkim rozwoju wiosennym, a jednocześnie wyjątkowo miodnych. Jak widać, większość pszczelarzy w Polsce zajmuje się chowem pszczół. Nazywanie ich hodowcami wynika głównie z niewiedzy i braku rozumienia definicji pojęć: chów i hodowla.

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

X
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 11518

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Pierniczki na miodzie

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Chleb z szafranem i miodem

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem