Portal Pszczelarski

Skład chemiczny miodu – woda

Na rysunku: cząsteczka wody. Źródło rysunku: img3.wikia.nocookie.net/__cb20120323151444/bezsensopedia/pl/images/1/13/Cz%C4%85steczka_wody.png

skład chemiczny miodu zawartość wody w miodzie jakość miodu higroskopijność miodu miód wrzosowy

Skład chemiczny miodu – woda

Jednym z nieodzownych składników miodu jest woda. Choć nie ma w sobie żadnych wartości odżywczych, jest niezbędną częścią licznych reakcji chemicznych, które zachodzą w miodzie.

Zawartość wody w miodzie nie jest zbyt duża i taka też być nie może. Chodzi bowiem o to, by miód nie zaczął szybko fermentować. Można powiedzieć, że miód jest bardzo nasyconym wodnym roztworem różnych substancji organicznych i nieorganicznych.

Według polskich norm zawartość wody w miodzie nie może przekraczać 20 procent. A i tak jest to górna wartość graniczna – większość produkowanych naturalnie polskich miodów ma zawartość wody na poziomie 17-18 procent. Jedynym wyjątkiem, gdzie wody jest nieco więcej, jest miód wrzosowy, w którym dopuszczalna jest zawartość wody do 23 procent. Są też miody, których zwartość wody nie przekracza 13-15 procent. Do tej grupy należą przede wszystkim niektóre miody nektarowe wielokwiatowe oraz miody spadziowe. Mniejsza zawartość wody automatycznie wiąże się z charakterystyczną konsystencją tych miodów w stanie płynnym – są bardzo gęste. Jeśli natomiast wody w miodzie jest więcej niż dopuszczają normy, a automatyczny sposób obniża się jego jakość.

Warto też wspomnieć o tym, że miód ma właściwości higroskopijne. Jeśli jest przechowywany w otwartym pojemniku, jego zewnętrzna warstwa mocno reaguje z parą wodną, która znajduje się w otoczeniu. W ten sposób pobiera z powietrza wilgoć, która może przyczynić się do wyższej zawartości wody w miodzie. Jeśli natomiast powietrze jest bardzo gęste, część wody z miodu w naturalny sposób paruje do otoczenia, przez co jej zawartość w miodzie może w pewnym stopniu obniżyć się.

Zobacz również:

Refraktometr - urządzenie do badania zawartości wody w miodzie

Skład chemiczny miodu – enzymy

Skład chemiczny miodu – cukry proste i złożone

Skład chemiczny miodu – kwasy

Skład chemiczny miodu – witaminy

Jakość miodu. Przepisy, normy i parametry oceny jakości miodu

Badanie miodu w domowych warunkach

Badanie laboratoryjne jakości miodu

Poprawne przechowywanie miodu

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 22897

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

VIII Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego na Zamku Grodziec - relacja z wydarzenia

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Projekt Bzykająca Przyczepka

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Tymianek właściwy, macierzanka tymianek, tymianek pospolity – roślina miododajna

Naparstnica purpurowa – roślina miododajna

Rożnik przerośnięty – roślina miododajna