Portal Pszczelarski

Powałka czy beleczki – co wybrać?

Na zdjęciu: powałka ula wielkopolskiego. Źródło zdjęcia: materiały przekazane przez firmę Bartnicy.pl.

powałka beleczki beleczki odstępnikowe propolis

Powałka czy beleczki – co wybrać?

Powałka lub beleczki to dwa elementy, które można wykorzystać jako zamknięcie ula. W pszczelarstwie tradycyjnym od pokoleń były wykorzystywane beleczki, jednak nowocześnie pszczelarze coraz bardziej są skłonni do wykorzystywania powałki.

Beleczki odstępnikowe zamykają gniazdo od góry. Na nich też osadza się czasami propolis, jednak skrobanie go z drewnianych elementów nie daje zbyt wiele korzyści, gdyż może być on zanieczyszczony drobnymi wiórkami drewna, które są bardzo trudne do usunięcia. Pszczelarze, którzy używają beleczek doskonale zdają sobie sprawę, że jest to zadanie wymagające wiele nakładu pracy. Co więcej, istnieje nawet pogląd, że to właśnie z powodu beleczek jakość pracy przy pasiekach jest dość niska. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli pasiek poszukuje mniej problemowych rozwiązań i skłania się do używania jednolitej powałki. Może być ona wykonana z zespolonych deseczek, sklejki, płyty pilśniowej, a czasem ze styropianu i poliuretanu.

Powałka jest powszechnie wykorzystywana jako dno przy transporcie miodowych korpusów z pasieczyska do pomieszczeń, w których miód jest wirowany. Zdejmowany korpus ula kładzie się na powałkę, a następnie przykrywa tak, by pszczoły miały zapewniony spokój i były dobrze chronione przed drapieżnikami. Powałkę w ulu umieszcza się na dolnych krawędziach ostatniego korpusu w taki sposób, aby jej płaszczyzna była oddalona maksymalnie 10 mm od górnych listewek ramek. Jest to na tyle niewielka przestrzeń, że pszczoły nie będą budować na niej plastrów, a jednocześnie zbyt duża, by zabrały się za kitowanie.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 31

Zobacz również:

Propolis - produkt pszczeli

Pozyskiwanie propolisu (kitu pszczelego)

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 39840

Komentarze z forum pszczelarskiego

ultrapitt 2015-05-27 19:10:07

Logicznie myśląc powałke ustawia sie na GÓRNYCH krawędziach ostatniego korpusu... Chyba ze ja czegoś nie rozumiem. Jestem początkujący i wole zapytać.

Stanislaw 2015-06-02 23:18:08

najlepie folia i bez problemu przez folie widac pszczoly
beleczki sa niewygodne i za duzo roboty przy wyjmowaniu beleczek jest glosno bo strzelaja bo sa sklejone a w ulu powinien byc spokoj

panol 2015-10-18 13:42:36

Czy ktos konkretnie budowal powalki foliowe na wieksza ilosc uli i sie to sprawdzalo? Jezeli tak to powieddzie moze jaka folie kupowaliscie i gdzie. Wielkie dzieki. Leszek

blondynekkrk 2015-10-19 18:16:04

@panol, ja słyszałem, że powałka foliowa przydaje się głównie na wiosnę, ponieważ skrapla się na niej woda, którą pszczoły później zbierają. Plusem jest też podobno to, że jest tańsza oraz że daje możliwość podglądnięcia pszczół w zimie.

eugeniusz 2017-01-07 21:44:32

Beleczki spotykam tylko u wiekowych kolegów w naszym Kole (uparci tradycjonaliści).Można też stosować pierścienie dystansowe z wkładaną płytą pilśniową z pajączkiem i gotowa powałka.Tylko stosowanie powałek ułatwia pracę , ale i daje wygodę pszczółkom bo mogą sprawniej się przemieszczać.Pozdrawiam  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Piernik sułtański

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Różowe stringi z miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll