Pszczelarstwo miejskie - podsumowanie
Pszczelarstwo miejskie – podsumowanie
Czy można hodować pszczoły w środku miasta? A dlaczego nie? W większości miast oprócz wielkich osiedli i terenów zabetonowanych znajdziemy mnóstwo roślin pożytkowych, które są wręcz stworzone dla pszczół.
Choć pszczelarstwo miejskie wydaje się czymś mało racjonalnym, w rzeczywistości z roku na rok możemy spotkać coraz więcej pasiek umiejscowionych w środku miasta. Dawno minęły już czasy, gdy miasta pełne były dymiących kominów i spali. Co więcej, środowisko miejskie z wielu względów jest dla pszczół wręcz idealne Mają pełną bazę pożytkową, a jednocześnie nie są narażone na szkodliwe działanie pestycydów i innych środków ochrony roślin powszechnie wykorzystywanych na terenach rolniczych.
Co ciekawe, pszczoły w dużym mieście czują się bardzo dobrze, doskonale się rozwijają, a w okresie pożytkowym produkują bardzo duże ilości miodu. Czasem dużo więcej niż pasieka zlokalizowana na terenach wiejskich, z dala od ośrodków miejskich. Do uprawiania pszczelarstwa miejskiego nie potrzebujemy dużych powierzchni ani specjalistycznego sprzętu. Niewielka pasiekę można postawić we własnym ogrodzie, na działce, a nawet na dachu wysokiego budynku. Bez względu na lokalizację pszczoły bez problemu odnajdą drogę na pożytki i szybko zaczną produkować duże ilości miodu.
Pszczelarstwo miejskie to doskonałe zajęcie dla osób, które interesuje ekologia, naturalna produkcja czy zdrowe odżywianie oparte o własnoręcznie wytwarzane produkty. Oczywiście, trzeba pamiętać o takich niedogodnościach, jak konflikty sąsiedzkie, jednak przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności pszczoły w żaden sposób nie powinny być uciążliwe dla sąsiada.
Opracowano na podstawie:
Georg Petrausch, Moja własna pasieka – hodowla pszczół w mieście, Buchmann Sp. z o.o., Warszawa 2012, s. 9-10
Zobacz również:
Pszczelarstwo miejskie – baza pożytkowa
Pszczelarstwo miejskie – ekologiczna moda miast
Pszczelarstwo miejskie – edukacja ekologiczna a zrównoważony rozwój
Pszczelarstwo miejskie – utrudnienia
Liczba wyświetleń artykułu: 4415
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!