Portal Pszczelarski

Zimowy osyp pszczół – co robić?

Na zdjęciu: zimowy osyp pszczół. Źródło zdjęcia: bp.blogspot.com/_Eo7z_7LFBhk/S7S97vDepWI/AAAAAAAAAIg/AN-cvk0CYSE/s1600/DSC05484.jpg

zimowy osyp pszczół osyp pszczół przyczyny osypu pszczół zimowla pszczół Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach badanie pszczół

Zimowy osyp pszczół – co robić?

Dobre przygotowanie do zimy gwarantuje, że rodzina przetrwa ją bez większego uszczerbku. Jednak i tak każdy pszczelarz może pod koniec zimy lub wiosną zauważyć martwe pszczoły wokół ula. Dopóki są to niewielkie ilości, nie ma się czym przejmować.

Zimowy osyp pszczół jest zjawiskiem naturalnym – giną wtedy najczęściej słabe lub stare osobniki, z których i tak wiosną nie byłoby większego pożytku. Co więcej, pszczoły same usuwają martwe osobniki ze swojego gniazda. Na wiosnę po prostu wynoszą je z ula i pozostawiają z dala od niego. Jeżeli osyp jest niewielki, pszczelarz nie ma żadnych powodów do niepokoju. Silna rodzina na wiosnę bez problemu się odbuduje. Niewielki osyp może pojawiać się także podczas tych zim, w których występują duże wahania temperatury. Gdy w zimie robi się ciepło, wiele pszczół decyduje się na oblot. Jeśli w tym czasie temperatura gwałtownie spadnie, słabsze i starsze osobniki nie dadzą rady powrócić do ula i zamarzną gdzieś po drodze. Takie martwe pszczoły na pasieczysku również nie powinny niepokoić pszczelarza, dopóki jest ich niewiele.

Duży osyp to efekt błędów pszczelarza
Trzeba jednak pamiętać, że osyp zimowy nigdy nie powinien być zbyt duży. Dwie garście martwych pszczół to jeszcze nic wielkiego, jeśli jednak cała dennica jest pokryta martwymi owadami, źle to świadczy przede wszystkim o pszczelarzu. Zwłaszcza, jeżeli na samych ramkach pszczół zostało już niewiele. Przyczyną dużego osypu pszczół są bowiem błędy popełniane przez właściciela rodziny. Najczęstsze błędy to złe prowadzenie rodziny pod koniec lata i na jesieni, w wyniku czego do zimowli idą pszczoły stare, podkarmiane zbyt małą ilością cukru.

Dobrze przygotuj pszczoły do zimy
Duży osyp jest też efektem zazimowania pszczół chorych, zakażonych pasożytami lub innymi chorobami pszczół. Jeśli pszczelarz na jesieni nie zauważy w porę chorych pszczół i nie podejmie środków zaradczych, podczas zimy może wymrzeć nawet cała rodzina pszczela. Pszczoły wewnątrz ula będą bowiem zarażały się jedna od drugiej. Pamiętajmy więc, że im lepiej przygotujemy pszczoły do zimy, tym mniejsze ryzyko wystąpienia zbyt obfitego osypu.

Wyślij próbki do przebadania
Duży osyp pszczół warto poddać kontroli, by sprawdzić, z jakiego powodu pszczoły wyginęły. Warto w tym celu zebrać z dennicy martwe pszczoły i wysłać próbki do badań. Bezpłatnie takie badania można wykonać na przykład w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Próbki do badań można przesłać w papierowym opakowaniu. Muszą być jednak szczelnie zapakowane, a przedtem dobrze wysuszone. Prawidłowa próbka powinna zawierać co najmniej 50 martwych pszczół, opisanych przede wszystkim numerem ula. Próbki do badań najlepiej jest wysyłać jak najszybciej. Jeśli z jakichś powodów z tym zwlekamy, martwe pszczoły należy trzymać w ciepłym i suchym miejscu.

Postępowanie po wykryciu choroby
Jeśli po otrzymaniu wyniku okazuje się, że pszczoły cierpiały na którąś z popularnych i zakaźnych chorób, ich ul trzeba wyłączyć z użytku. Najlepiej całkowicie usunąć go z pasieczyska. Jeśli tego nie zrobimy, dobrze jest zamknąć wyloty, żeby żadna pszczoła z obcej rodziny nie dostała się do środka. Gdy nie zachowamy tych środków ostrożności, choroba rozprzestrzeni się na inne ule w pasiece.

Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Zalecenia pszczelarskie – marzec, www.modr.pl, 25.10.2014 r.

Zobacz również:

Zalecenia pszczelarskie na styczeń

Dennice - ule wielkopolskie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 29934

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Filet limonkowo-miodowy z ziołami

Ryż cytrynowy z miodem

Kurczak w różowej marynacie

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie