Portal Pszczelarski

Miliardy pszczół giną w tajemniczy sposób, a Trump zwalnia badaczy

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA CCD masowe ginięcie pszczół

Naukowcy w USA odkryli, że po tegorocznej (2024/2025) zimie wymarło miliony pszczół miodnych i jak na razie nie wiadomo z jakiego powodu. Niestety misja rozpoznawcza utknęła w martwym punkcie, ponieważ administracja prezydenta Trumpa zdecydowała o zwolnieniu badaczy, kierującym projektem.

Jak podaje portal internetowy focus.de, to naukowcy z Pam i Cornell University dowiedzieli się o masowym wymieraniu pszczół w Stanach Zjednoczonych. I jak podają eksperci, uszczuplanie populacji po zimie nie jest jakimś szczególnie dziwnym zjawiskiem. Nie wszystkie pszczoły radzą sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Jednakże w tym konkretnym przypadku kwestia dotyczy nie części kolonii, ale całych rojów. Jak podaje jeden z pszczelarzy - po pszczołach zostały tylko puste ule, nawet nie ma martwych pszczół, bo one też przepadły. Dlatego obecnie takie zjawisko określa się mianem "zespołu masowego wyginięcia pszczół". Klasycznym objawem tego zjawiska jest nie powracanie pszczół robotnic z pokarmem do ula. W rezultacie czego niemal połowa kolonii wymiera.

W ramach projektu badawczego przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych, przebadano 1,8 miliona kolonii pszczół, z czego każda liczyła od 20 000 do 80 000 członków. Jak więc podają autorzy artykułu, liczba martwych pszczół wynosi nawet kilkanaście miliardów. Eksperci winę za ten stan przypisują kilku czynnikom, między innymi braku możliwości znalezienia pożywienia przez pszczoły, stosowanie pestycydów czy zmiany klimatyczne. Jak podsumował tę sytuację jeden z naukowców z Cornell Univeritety w wywiadzie dla portalu Guardian, straty są już odczuwalne w wielu sadach, gdzie drzewa owoce nie są w odpowiedniej mierze zapylane.

Po zwolnieniu znacznej części badaczy z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych naukowcy z uniwersytetu musieli rozpocząć prowadzenie badań od początku, dlatego konkretne przyczyny tego zjawiska wciąż nie są znane. Jak relacjonują autorzy artykułu również w Niemczech obserwuje się spadek populacji miodnej pszczoły, choć jak podaje Bienen Journal straty są wysokie, ale mieszczą się w normie. Autorzy artykułu podkreślają, że w tej sytuacji także każdy człowiek może zrobić coś dla pszczół, aby zapobiegać wymieraniu ich populacji, choćby poprzez sadzenie roślin przyjaznych pszczołom na balkonach, ogrodach czy tarasach. 

Opracowano na podstawie:

focus.de, "Es ist alles weg": Milliarden Bienen sterben auf rätselhafte Weise, https://www.focus.de/earth/es-ist-alles-weg-milliarden-bienen-sterben-auf-raetselhafte-weise_2c33f821-7156-4f34-a6e0-0d11015b77ac.html, Data publikacji: 2025.03.29. Data odczytu: 2025.04.12



Liczba wyświetleń artykułu: 418

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2025-04-18 23:05:27

Szkoda, że polityka jest ważniejsza od pszczół... Ciekawe ile jeszcze szkody wyrządzi Trump dla Amerykanów i świata... idzie mu coraz "lepiej"... Dolar już mocno stracił, tak jak gospodarka USA gdy zaczęli machać szabelką w kierunku Chin....



  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Korzenna sałatka z tofu i miodem na jabłkach

Pierniczki z miodem na święta - wersja 2

Torcik naleśnikowy z miodem