Portal Pszczelarski

Pszczelarze z Rumunii oczekują wsparcia UE ws. weryfikacji cen i jakości miodu 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Rumunii miód z Rumunii Răzvan Coman miód z Chin miód z Ukrainy badanie miodu

Pszczelarze z Rumunii meldują poważne problemy ze sprzedażą swoich lokalnych wyrobów. Według nich taka sytuacja spowodowana jest w dużej mierze możliwością importowania tańszego miodu z krajów trzecich. Dlatego oczekują, że Unia Europejska podejmie właściwe kroki w tej kwestii, ponieważ działania na szczeblu krajowym są zbyt wolne i niezbyt skuteczne.

Jak akcentuje Răzvan Coman - prezes Stowarzyszenia Rumuńskich Pszczelarzy większość zbiorów z zeszłego roku pozostała niesprzedana. Według niego jest to efektem importu dużo tańszego miodu szczególnie z Chin i Ukrainy. Dla uzmysłowienia jak poważnym problemem jest import tańszego miodu z innych krajów, Coman podaje przykład iż miód który tonami przypływa do portu w Hamburgu, kosztuje 5 lei (wartość 1 euro), co odpowiada cenie jednego kilograma cukru. Inną kwestią jest też zanik eksportu miodu z krajów Unii Europejskiej. W 2022 i 2023 roku było to zaledwie około 10 procent całej produkcji, przy czym należy podkreślić, że import z roku na rok poważnie wzrasta. 

Dla Rumunii problem importowanego miodu jest naprawdę poważny. W 2007 roku, kiedy kraj ten wstępował do Unii Europejskiej, liczył około miliona uli. Dziś ta liczba wzrosła do 2,3 miliona, co daje Rumunii drugie miejsce pod względem ilości uli w całej Unii Europejskiej. Na pierwszym miejscu jest Hiszpania. Imponująca jest także liczba ton produkowanego miodu. W 2007 roku Rumunia wyprodukowała około 17 000 ton miodu, w zeszłym roku pszczelarze mogli się pochwalić imponującą liczbą 30 000 ton miodu. Dziś jednak pszczelarze mają problem ze sprzedażą tych produktów, a tym samym notują poważne problemy finansowe. 

Rumuńscy pszczelarze oczekują więc, że Unia będzie bardziej rygorystycznie podchodzić do przestrzegania praw, zapobiegających dumpingowi cen oraz zwróci uwagę na jakość miodu, importowanego do krajów UE. Jak bowiem pokazują ostatnie badania, przeprowadzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) niemal połowa importowanego miodu jest z domieszką cukru czy innych składników. 

Coman podkreśla również, że nie tylko Rumunia szuka pomocy w Unii Europejskiej w tym zakresie, także Węgry i Słowenia oczekują polepszenia sytuacji na rynku pszczelarskim.

Netografia

euractiv.de, Vermarktung von Honig: Rumänische Imker fordern EU-Hilfe, https://www.euractiv.de/section/europa-kompakt/news/vermarktung-von-honig-rumaenische-imker-fordern-eu-hilfe/ Data publikacji: 2023.09.04, Data odczytu: 2023.09.09

Czytaj równieżLiczba wyświetleń artykułu: 387

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Marchewka z jabłkiem i miodem

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Korzenna sałatka z tofu i miodem na jabłkach

Szarlotka z karmelizowanymi migdałami

Szpinak z gruszką, pomarańczą i miodem

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Koszty pośrednika handlu produktów pszczelich

Praca na etat a pasieka do 80 pni

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

BeePower! w Polsce i za granicą

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.