Portal Pszczelarski

Pszczelarze z Rumunii oczekują wsparcia UE ws. weryfikacji cen i jakości miodu 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Rumunii miód z Rumunii Răzvan Coman miód z Chin miód z Ukrainy badanie miodu

Pszczelarze z Rumunii meldują poważne problemy ze sprzedażą swoich lokalnych wyrobów. Według nich taka sytuacja spowodowana jest w dużej mierze możliwością importowania tańszego miodu z krajów trzecich. Dlatego oczekują, że Unia Europejska podejmie właściwe kroki w tej kwestii, ponieważ działania na szczeblu krajowym są zbyt wolne i niezbyt skuteczne.

Jak akcentuje Răzvan Coman - prezes Stowarzyszenia Rumuńskich Pszczelarzy większość zbiorów z zeszłego roku pozostała niesprzedana. Według niego jest to efektem importu dużo tańszego miodu szczególnie z Chin i Ukrainy. Dla uzmysłowienia jak poważnym problemem jest import tańszego miodu z innych krajów, Coman podaje przykład iż miód który tonami przypływa do portu w Hamburgu, kosztuje 5 lei (wartość 1 euro), co odpowiada cenie jednego kilograma cukru. Inną kwestią jest też zanik eksportu miodu z krajów Unii Europejskiej. W 2022 i 2023 roku było to zaledwie około 10 procent całej produkcji, przy czym należy podkreślić, że import z roku na rok poważnie wzrasta. 

Dla Rumunii problem importowanego miodu jest naprawdę poważny. W 2007 roku, kiedy kraj ten wstępował do Unii Europejskiej, liczył około miliona uli. Dziś ta liczba wzrosła do 2,3 miliona, co daje Rumunii drugie miejsce pod względem ilości uli w całej Unii Europejskiej. Na pierwszym miejscu jest Hiszpania. Imponująca jest także liczba ton produkowanego miodu. W 2007 roku Rumunia wyprodukowała około 17 000 ton miodu, w zeszłym roku pszczelarze mogli się pochwalić imponującą liczbą 30 000 ton miodu. Dziś jednak pszczelarze mają problem ze sprzedażą tych produktów, a tym samym notują poważne problemy finansowe. 

Rumuńscy pszczelarze oczekują więc, że Unia będzie bardziej rygorystycznie podchodzić do przestrzegania praw, zapobiegających dumpingowi cen oraz zwróci uwagę na jakość miodu, importowanego do krajów UE. Jak bowiem pokazują ostatnie badania, przeprowadzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) niemal połowa importowanego miodu jest z domieszką cukru czy innych składników. 

Coman podkreśla również, że nie tylko Rumunia szuka pomocy w Unii Europejskiej w tym zakresie, także Węgry i Słowenia oczekują polepszenia sytuacji na rynku pszczelarskim.

Netografia

euractiv.de, Vermarktung von Honig: Rumänische Imker fordern EU-Hilfe, https://www.euractiv.de/section/europa-kompakt/news/vermarktung-von-honig-rumaenische-imker-fordern-eu-hilfe/ Data publikacji: 2023.09.04, Data odczytu: 2023.09.09

Czytaj równieżLiczba wyświetleń artykułu: 540

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Sałatka z kalafiora z miodem

Różowe stringi z miodem

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Tosty na słodko

Placki bananowo-owsiane z miodem

Racuchy z bananami i miodem

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę