Portal Pszczelarski

Miód z Bardejowa okrzyknięty najsmaczniejszym miodem świata 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Słowacji miód najsmaczniejszy miód Bardejovsky med bardejowwski miód Martin Volansky

Miód, pochodzący z jednego z najstarszych słowackich miast - Bardejowa jest już dobrze znany w Europie. W zeszłym roku Komisja Europejska uznała bowiem "Bardejovsky med" (bardejowski miód) jako lokalny produkt i zarejestrowała go jako produkt z chronioną nazwą pochodzenia i oznaczeniem graficznym. W tym roku pszczelarze ze Słowacji mają kolejny powód do dumy, bo konkursie organizowanym w Stanach Zjednoczonych przez Centrum Badań Pszczół w kategorii miodów spadziowych i mieszanych Bardejowski miód został uznany za najsmaczniejszy miód świata. Jak przyznał sam nagrodzony pszczelarz Martin Volansky taka sytuacja, gdzie jeden miód wygrał w dwóch kategoriach konkursu miała miejsce po raz pierwszy. 

Zdaniem przewodniczącego Stowarzyszenia Obywatelskiego Berdejowskiego Miodu - Józefa Valanskiego w górach wschodniej Słowacji, gdzie właśnie produkowany jest Bardejowski miód, panują doskonałe warunki klimatyczne, zwłaszcza do produkcji miodu ciemnego. Pan Volansky jednak dodaje, że ten rok był szczególnie trudny dla pszczelarzy, ponieważ wiosną wystąpiły przymrozki i rośliny które zakwitły, szybko przemarzły. 

Rodzina Volanskich zamierza jeszcze bardziej rozsławić swoje lokalne wyroby. W tym celu planuje w najbliższej przyszłości otworzyć centrum turystyczne. Miasto zapewniło rodzinie Volanskich prawie dwa hektary ziemi, gdzie pszczelarze będą zapraszać turystów z całego świata, by prezentować swoje wyroby, ale też z bliska pokazywać świat pszczół.

Netografia

rtvs.sk, Honig aus Bardejov überzeugte bei Wettbewerb in den USA, https://dersi.rtvs.sk/clanky/tagesthema/336535/honig-aus-bardejov-uberzeugte-bei-wettbewerb-in-den-usa Data publikacji 2023.08.30, Data odczytu: 2023.08.31

Czytaj również

Który miód jest najzdrowszy?

Ile kalorii ma miód?Liczba wyświetleń artykułu: 390

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Marchewka z jabłkiem i miodem

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.